Ukraiński parlament przyjmuje ustawy o tzw. reintegracji Donbasu
Ukraiński parlament przyjął w pierwszym czytaniu ustawy o tzw. reintegracji Donbasu. Były one zaproponowane przez prezydenta Petra Poroszenkę. Mają one uregulować sytuację prawną terytoriów zajętych przez Rosję i wspieranych przez nią separatystów.
2017-10-06, 12:12
Posłuchaj
Debatom nad prezydenckimi ustawami dotyczącymi Donbasu towarzyszyły kłótnie i przepychanki w Radzie Najwyższej. Przedstawiciele kilku partii wskazywali, że nowe regulacje są ustępstwem na rzecz Rosji i separatystów.
Pod wpływem krytyki, z tekstu ustaw usunięto zapis o priorytetowym znaczeniu mińskich uzgodnień w rozwiązaniu konfliktu. W przyjętych w pierwszym czytaniu ustawach istnieje natomiast zapis mówiący o tym, że Federacja Rosyjska jest agresorem i państwem odpowiedzialnym za okupację części wschodniej Ukrainy.
Jak wyjaśniała przedstawicielka prezydenta w Radzie Najwyższej Iryna Łucenko - nazwanie Rosji agresorem jest ważne z międzynarodowego punktu widzenia - to oznacza, że można nam dawać uzbrojenie, to oznacza, że możliwa jest misja pokojowa. O ile Ukraina broni się przed zewnętrzną agresją konfliktu nie można nazwać wojną domową - tak jak chciałaby tego Rosja.
Ustawa przewiduje przekazanie koordynacji działań w Donbasie Zjednoczonemu Sztabowi Sił Zbrojnych. Ustawa nie weszła jeszcze w życie. Do jej pełnego przyjęcia potrzebne jest jeszcze jedno głosowanie w drugim czytaniu.
REKLAMA
dcz
REKLAMA