Przeprowadzka w MON. Wojsko opuszcza miasta

Wojsko rozpoczyna "wielką przeprowadzkę" z dużych miast do garnizonów położonych bliżej poligonów. Kierownictwo MON planuje w ciągu najbliższych lat opuścić kompleksy wojskowe w takich miastach jak Szczecin, Elbląg czy Kraków.

2010-03-26, 11:03

Przeprowadzka w MON. Wojsko opuszcza miasta
źr. wikipedia.org

"To są decyzje dobre ekonomicznie" - przekonuje minister Klich. Szef MON twierdzi, że to ogólnoeuropejska tendencja. Podobnie robią na przykład Francuzi, którzy "wyprowadzili" swoje jednostki z dużych miejskich ośrodków w pobliże poligonów.

"Łatwiej wtedy przewozić żołnierza na ćwiczenia, taniej jest utrzymywać ćwiczące oddziały" - tłumaczy minister Klich.

Przeprowadzka już rozpoczęła się w województwie zachodniopomorskim. Część żołnierzy z 12. Brygady Zmechanizowanej, którzy obecnie stacjonują w koszarach w Stargardzie Szczecińskim oraz w samym Szczecinie, dostanie propozycję przeprowadzki w pobliże poligonu drawskiego. Około tysiąca mundurowych zasili 2. Brygadę Zmechanizowaną z Choszczna - tłumaczy minister Bogdan Klich. I dodaje: "to gra o sumie dodatniej".

Zdaniem szefa MON z decyzji resortu skorzysta Szczecin, ponieważ budynki po obecnym dowództwie 12. Dywizji zostaną wystawione na sprzedaż. Skorzysta też Choszczno, dla którego obecność wojska to "być albo nie być".

REKLAMA

Szef MON poinformował, że podobny proces czeka żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga czy dowództwo 6. Brygady Desantowo-Szturmowej z Krakowa. Budynki, które teraz zajmuje dowództwo, mieszczą się w centrum stolicy Małopolski. Dzięki "przeprowadzce" będzie można te atrakcyjne nieruchomości sprzedać, co zasili konto MON przeznaczone na modernizację armii.

Podobne plany są wobec Dowództwa Wojsk Lądowych, które mieści się aktualnie w Warszawie, na zabytkowej Cytadelii.

sż,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej