more_horiz
Wiadomości

Polskie Radio pozyska niezwykłe lwowskie archiwa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 14:48
Polskie Radio pozyska archiwa przedwojennego Polskiego Radia Lwów. Delegacja Polskiego Radia spotkała się z dyrekcją Archiwum Historycznego Ukrainy we Lwowie. Podczas spotkania wstępnie uzgodniono, że archiwalia znajdujące się w lwowskim archiwum będą mogły zostać zdigitalizowane i trafią do archiwum w Warszawie.
Studio Polskiego Radia. Zdjęcie ilustracyjne
Studio Polskiego Radia. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Katarzyna Francikowska wyjaśnia, że w zbiorach lwowskiego muzeum znajdują się 82 jednostki archiwalne, wśród nich nieznana do tej pory w Polsce dokumentacja programowa. Wśród dokumentów są też archiwalia z 1929 roku ukazujące przygotowania do rozpoczęcia emisji programów Polskiego Radia Lwów.

Katarzyna Francikowska podkreśla, że większość archiwaliów w lwowskim muzeum nie była do tej pory badana. Wyjątkowo cenne są zdjęcia twórców i pracowników Polskiego Radia Lwów, są też wycinki prasowe z lat 30. ubiegłego wieku, które pokazują działalność rozgłośni. Kopie tych dokumentów trafią do Warszawy, będą opisane i po opracowaniu udostępniane.

Kierownik Działu Archiwum Akt Polskiego Radia Agnieszka Kordowicz tłumaczy, że niezwykle cenne są dokumenty pokazujące jak wyglądały pierwsze audycje Polskiego Radia Lwów. Dzięki nim wiadomo między innymi, że w 1930 roku Polskie Radio Lwów nadawało od godziny 11.00 do 21.00. Agnieszka Kordowicz dodała, że po raz pierwszy zobaczyła też dokumenty, które są jedynymi zachowanymi świadectwami pokazującymi format Polskiego Radia Lwów.

Regionalna rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie działa w latach 1930-1939. Przestała istnieć po kapitulacji miasta, po agresji Związku Radzieckiego na Polskę i okupacji Lwowa 23 września 1939 przez Armię Czerwoną.

Polskie Radio Lwów wznowiło działalność 29 października 1992 roku. W tę sobotę we Lwowie stacja świętuje 25-lecie odrodzenia.

mr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem