Donald Trump ostrzega: USA mogą wycofać się z porozumienia z Iranem

Prezydent USA Donald Trump ostrzegł, że USA mogą wycofać się z podpisanego w 2015 roku porozumienia z Iranem. Przedstawiając nową strategię wobec Iranu, nazwał układ z sześcioma mocarstwami jednym z najgorszych w historii.

2017-10-13, 20:35

Donald Trump ostrzega: USA mogą wycofać się z porozumienia z Iranem
Donald Trump przedstawił nową strategię wobec Iranu. Foto: PAP/EPA/AL DRAGO / POOL

Posłuchaj

Donald Trump: wdrożenie naszej strategii rozpoczyna się od kroku nałożenia twardych sankcji na przywódców Irańskiej Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezydent USA nie ogłosił wycofania się już teraz z porozumienia, ale podkreślił, że może to nastąpić w każdej chwili, a amerykański rząd uważa, że nie jest ono wypełniane. Zapowiedział również sankcje w stosunku do elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, lecz nie zdecydował się na wpisanie grupy na listę organizacji terrorystycznych, oraz zmianę w amerykańskiej polityce jeśli chodzi o przeciwdziałanie rozwojowi irańskiego programu nuklearnego i programu balistycznego. Prezydent powiedział, że amerykański Kongres powinien zdecydować, czy na nowo wprowadzić sankcje zniesione porozumieniem.

Donald Trump nazwał porozumienie z Iranem z 2015 roku "kontrowersyjnym". Ocenił, że jedynie opóźnia ono możliwości Iranu w zakresie pozyskania broni nuklearnej i mówił, że irański reżim pogwałcił porozumienie wiele razy, między innymi nie pozwalając na inspekcje ONZ i że nie stosuje się do ducha porozumienia. Jak mówił amerykański prezydent, chce zagwarantować, by Iran nigdy nie był w posiadaniu broni nuklearnej. Nazwał Iran "sponsorem terroryzmu" i dodał, że władze tego kraju wspierają organizacje terrorystyczne, wsadzają Amerykanów do więzień pod fałszywymi zarzutami i ciemiężą własnych obywateli.

Donald Trump wielokrotnie wypowiadał się krytycznie wobec celów polityki zagranicznej swego poprzednika Baracka Obamy i tego co w ramach tych celów zostało osiągnięte, m.in porozumienia z Iranem z 2015 r. Wypowiadał się przeciwko temu porozumieniu od początku swojej kampanii wyborczej. Jednak od czasu objęcia urzędu prezydenta USA, amerykańscy sojusznicy i sama ekipa prezydenckich doradców wskazywała, że z porozumienia nie należy rezygnować. Zostało ono podpisane między Iranem i sześcioma mocarstwami: Wielką Brytanią, Chnami, Francją, Niemcami, Rosją i USA, podczas negocjacji koordynowanych przez Unię Europejską. Powstrzymało ono irański program nuklearny, ale oponenci zarzucali, że powstrzymane zostały jednocześnie wysiłki przeciwdziałania wpływom Iranu na Bliskim Wschodzie. Amerykański rząd i inspektorzy ONZ uważają, że Iran przestrzega technicznych aspektów porozumienia. Rezygnacja Teheranu z posiadania broni atomowej miała nastąpić w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej