more_horiz
Wiadomości

Ukraina: we Lwowie uczczono 25-lecie powstania polskiej rozgłośni

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 18:28
Polskie Radio Lwów jest kontynuatorem tradycji przedwojennej polskiej rozgłośni, która nadawała od 1930 roku i została zlikwidowana po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Audio
  • Lwów: uczczono 25-lecie powstania polskiej rozgłośni. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Studio Polskiego Radia. Zdjęcie ilustracyjne
Studio Polskiego Radia. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Sobotnie uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów przy pomniku Adama Mickiewicza. W uroczystości wzięli udział pracownicy lwowskiej rozgłośni, członkowie delegacji Polskiego Radia i Polacy mieszkający we Lwowie i okolicach. Prezes rozgłośni Teresa Pakosz zaznaczyła, że uczczenie jubileuszu przy pomniku Mickiewicza ma symboliczny wymiar. Dziennikarka mówiła, że Lwów zawsze czcił Mickiewicza, który był dla tutejszych Polaków natchnieniem i przypominała, że przy pomniku wieszcza zawsze odbywały się najważniejsze polskie uroczystości, a taką jest uczczenie 25. rocznicy reaktywacji Polskiego Radia Lwów.

Wieczorem odbyła się jubileuszowa gala. Podczas uroczystości list od prezesa zarządu Polskiego Radia Jacka Sobali, skierowany do pracowników lwowskiej rozgłośni, odczytała dyrektor Archiwum Polskiego Radia Katarzyna Francikowska. Jacek Sobala napisał między innymi, że Polskie Radio we Lwowie stało się "dla Polaków mieszkających w mieście i jego okolicach otwartym i przyjaznym ośrodkiem kultury polskiej". Prezes zarządu Polskiego Radia podkreślił, że rozgłośnia "z oddaniem realizuje misję utrzymywania polskiej tożsamości narodowej, krzewienia języka polskiego, kultywowania tradycji i dorobku narodowego, a dla Polaków jest nie tylko łącznikiem z Polską, ale i oknem na świat".

Konsul Marian Orlikowski tłumaczył natomiast, że trudno przecenić rolę Polskiego Radia Lwów. Dyplomata powiedział, że każda forma obecności polskiej i polskiego języka na Ukrainie jest bezcenna, przyznał jednocześnie, że trzygodzinne, cotygodniowe audycje to stanowczo za mało dla ludzi, którzy chcą posłuchać polskiego języka, dowiedzieć się czegoś o polskiej kulturze, historii, o życiu lokalnej społeczności.

Polskie Radio Lwów rozpoczęło emisję 29 października 1992 roku. Nadaje audycje we Lwowie i okolicach na falach prywatnej stacji "Nezałeznist" w każdą sobotę od 9.00 do 12.00. Audycji można także słuchać na stronie internetowej www.radiolwow.org.

mr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem