Dziś 33. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Mijają 33 lata od męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Uprowadzenie i bestialskie zamordowanie księdza było apogeum walki władzy komunistycznej z narodem.
2017-10-19, 09:30
Posłuchaj
Tomasz Wiścicki: Jerzy Popiełuszko padł ofiarą rozgrywek władz w Warszawie, a może i w Moskwie
Dodaj do playlisty
Tomasz Wiścicki historyk i prawnik, współautor książki "Wiara, nadzieja, miłość. Biografia błogosławionego" jest przekonany, że kapelan Solidarności został zamordowany przez esbeków skazanych w procesie toruńskim. - Skazanie w jawnym procesie funkcjonariuszy SB za mord popełniony w ramach obowiązków służbowych nie ma precedensu w krajach podległych wtedy Moskwie. Oznaczało to przyznanie się, że komunistyczne MSW to gang morderców - dodaje.
Według Tomasza Wiścickiego ksiądz Jerzy Popiełuszko padł ofiarą rozgrywek władz w Warszawie, a może i w Moskwie. Wspomina, że wokół śmierci duchownego w różnych frakcji aparatu komunistycznego toczyła się gra. Większość osób zaangażowanych w zbrodnie często jeździła do Moskwy.
19 października 1984 r. oficerowie SB z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych po porwaniu i brutalnym pobiciu kapłana wrzucili go do Wisły na tamie koło Włocławka.
źródło: PAP
REKLAMA
Ksiądz Popiełuszko był kapelanem Solidarności. - Tego dnia i tej mszy św. nie zapomnę do końca życia. Szedłem z ogromną tremą. Co zastanę? Jak mnie przyjmą? Czy będzie gdzie odprawiać msze? Kto będzie czytał teksty? Śpiewał? Takie, dziś może naiwnie brzmiące pytania, nurtowały mnie w drodze do fabryki. I wtedy przy bramie przeżyłem pierwsze wielkie zdumienie. Gęsty szpaler ludzi - uśmiechniętych i spłakanych jednocześnie. I oklaski. Myślałem, że ktoś ważny idzie za mną. Ale to były oklaski na powitanie pierwszego w historii tego zakładu księdza przekraczającego jego bramy. Tak sobie wtedy pomyślałem - oklaski dla Kościoła, który przez trzydzieści lat wytrwale pukał do fabrycznych bram - tak ks. Jerzy wspominał swój pierwszy pobyt na terenie warszawskiej huty 31 sierpnia 1980 r. Przyjechał tam, by na prośbę strajkujących hutników odprawić mszę.
W tym czasie nawiązywał liczne kontakty z opozycjonistami. Jak wspominają świadkowie, w jego mieszkaniu spotykali się ludzie z różnych środowisk: robotnicy, inteligencja, artyści. Kilkanaście razy w miesiącu odwiedzał związkowców w hucie. Jeździł z nimi m.in. do Gdańska, gdzie spotykali się z Lechem Wałęsą. Towarzyszył im też w prywatnych uroczystościach: udzielał ślubów, chrzcił ich dzieci i odprawiał pogrzeby. W kościele św. Stanisława Kostki ks. Popiełuszko organizował wykłady dotyczące m.in. katolickiej nauki społecznej.
Program uroczystości
Obchody 33. rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki rozpocznie koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Centralne uroczystości odbędą się w warszawskim kościele świętego Stanisława Kostki na Żoliborzu. O godzinie 18.00 rozpocznie się msza pod przewodnictwem biskupa Piotra Jareckiego. Po nabożeństwie nastąpi złożenie wieńców przy grobie błogosławionego. Częścią uroczystości będzie modlitwa o kanonizację księdza Jerzego Popiełuszki.
REKLAMA
abi
REKLAMA