Prezydent w Finlandii. "Budujemy wspólną przestrzeń bezpieczeństwa"
- Polska i Finlandia związane są wieloma więziami i interesami - powiedział w Helsinkach prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, tematami jego rozmów z prezydentem Finlandii były m.in. bezpieczeństwo, konflikt ukraiński i polityka wobec Rosji.
2017-10-24, 16:10
Posłuchaj
W swoim oświadczeniu po rozmowach z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto Andrzej Duda podkreślił, że Polska i Finlandia są związane "wieloma więziami i wieloma interesami, które mamy tak naprawdę wspólne".
- Należymy do wspólnoty Morza Bałtyckiego, należymy do wspólnoty UE, należymy też do wspólnoty budowy bezpieczeństwa w przestrzeni czegoś, co nazywamy wolnymi państwami Zachodu - wyliczył Andrzej Duda.
Wyraził w tym kontekście radość, że Finlandia wzięła udział jako gość w warszawskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 roku. Podziękował też fińskiemu prezydentowi za budowę w Helsinkach centrum walki z zagrożeniami hybrydowymi, "w którym partycypuje NATO, a wśród państw NATO aktywna (jest) także i Polska".
REKLAMA
- Cieszę się, że z tego punktu widzenia mamy z panem prezydentem zbliżoną ocenę tego bezpieczeństwa militarnego w naszej części świata - dodał prezydent, wskazując, że bliskość ta dotyczy m.in. diagnozy potencjalnych zagrożeń militarnych i tego, jak przeciwdziałać tym zagrożeniom.
REKLAMA
"Relokacja rosyjskich wojsk"
Jak mówił Andrzej Duda, wśród tematów wtorkowych rozmów prezydentów Polski i Finlandii znalazły się także skutki "wielkiej relokacji wojsk rosyjskich" związanej z niedawnymi manewrami Zapad-17 na Białorusi, sytuacja na Ukrainie i perspektywy zaprowadzenia pokoju na ziemiach dzisiaj zajętych przez Rosję oraz na okupowanym Krymie. - Rozmawialiśmy o polityce sankcji wobec Rosji, ale również o polityce dialogu z Rosją - dodał.
- Tutaj, w tym zakresie, też mogę powiedzieć, że nasze spojrzenie na to, nasze stanowiska, są bardzo zbliżone - podkreślił polski prezydent.
Jak ocenił, wielkim zadaniem "wobec wszystkich pojawiających się zagrożeń" jest budowa "wspólnej przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy".
REKLAMA
"Newralgiczna część świata"
- Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata - zaznaczył wcześniej szef gabinetu prezydenckiego Krzysztof Szczerski.
- Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać - powiedział Szczerski.
Dodał, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.
agkm, mr
REKLAMA
REKLAMA