more_horiz
Wiadomości

Zamach na Johna F. Kennedy'ego: kto zabił prezydenta USA? Poznaj najsłynniejsze teorie spiskowe

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 16:07
Prezydent Donald Trump zablokował w ostatniej chwili w czwartek ujawnienie ponad tysiąca z 3815 dokumentów związanych z zamachem na prezydenta Kennedy'ego. Decyzja ta sprzyja zwolennikom teorii spiskowych. Do dziś w alternatywne wersję wydarzeń wierzy bowiem aż 60 proc. Amerykanów. Poznajcie najciekawsze z nich.
John F. Kennedy
John F. KennedyFoto: pixabay/skeeze/CC0 License

CIA i francuski terrorysta

Teorie spiskowe z CIA w roli głównej bardzo często pojawiają się w kontekście zamachu na JFK. Jedna z nich mówi, że amerykańska agencja współpracowała z francuską Organizacją Tajnej Armii (OAS). Śmiertelny strzał w stronę prezydenta miał oddać Jean Rene Soutre, terrorysta związany z grupą.

Chociaż teoria ta wydaje się mało prawdopodobna, francuscy badacze dotarli do dokumentów, które wskazują, że 22 listopada 1963 roku Soutre przebywał w Dallas.

czytaj więcej
kennedy 1200.jpg
Nowe fakty ws. śmierci Kennedy'ego. Opublikowano tylko część akt

Fidel Castro

Prezydentura Johna Kennedy’ego nieodłącznie związana jest z kryzysem kubańskim i nieudaną inwazją w Zatoce Świń. Jedna z teorii spiskowych mówi, że to właśnie próby obalenia rządów Fidela Castro przypieczętowały los JFK. Kubański dyktator miał być zmęczony ciągłymi zamachami na własne życie, których według danych jego osobistego ochroniarza było ponad 600.

Według informacji byłego agenta CIA Briana Latella, Castro miał wiedzieć, że Oswald przygotowuje zamach na prezydenta USA, a o śmiertelnym strzale miał się dowiedzieć kilka godzin przed zabójstwem.

ZSRR

Napięte relacje ze Związkiem Radzieckim również sprzyjają teoriom spiskowym. John Kennedy był dla władz w Moskwie wyjątkowo trudnym przeciwnikiem. Bojąc się o osłabienie pozycji ZSRR na arenie międzynarodowej, zadecydowano u jego likwidacji.

Czy KGB było głównym inicjatorem zamachu na JFK? Zwolennicy tej wersji wydarzeń wskazują, że w dniu zamachu z wizytą w Nowym Jorku przebywał były szef KGB Iwan Sierow. Sam zamachowiec, Lee Harvey Oswald był zdeklarowanym marksistą. Ciekawy jest też fakt, że w 1959 roku opuścił USA i wyruszył do ZSRR, gdzie poślubił córkę rosyjskiego urzędnika z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

youtube.com

czytaj więcej
Kennedy-w-Dallas_663_364.jpg
Zamach na Johna F. Kennedy'ego

Izrael

Głównym powodem, dla którego Żydzi mieli przeprowadzić zamach na JFK były ambicje Izraela w kwestii zdobycia broni jądrowej. Administracja Kennedy’ego miała bowiem blokować rozwój Nuklearnego Centrum Badawczego na pustyni Negew, co ostatecznie zadecydowało o losie amerykańskiego prezydenta.

Wersję tę miały potwierdzić w 2004 roku zeznania izraelskiego naukowca Mordechaja Vanutu, który bezpośrednio brał udział w pracach na izraelską bronią jądrową.

Agent Secret Service

Jedna z teorii mówi, że o śmierci prezydenta USA zadecydował… przypadek. Winnym śmiertelnego postrzelenia miał być jeden z agentów Secret Service. Po pierwszym strzale Oswalda George Hickey wyciągnął broń. Trzymając w górze pistolet, stracił równowagę i postrzelił prezydenta w głowę.

George Hickey zeznał potem przed komisją, że w trakcie tragicznych wydarzeń nie zdążył nawet unieść broni do góry.

Mafia

Dlaczego mafia miała wykonać wyrok na JFK? Jednym z powodów miała być działalność jego brata Roberta, który będąc prokuratorem generalnym, poznał się jako skuteczny przeciwnik struktur przestępczych w USA.

Teorię tę miałaby potwierdzać postać samego Lee Harveya Oswolda, który dwa dni po zamachu zginął z rąk powiązanego z mafią Jacka Ruby’ego. W ten sposób mafia miała się pozbyć niewygodnego dla siebie świadka.

koz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem