Kongres Republikański m.in. o gospodarce i bezpieczeństwie. "Dzisiaj środowisko republikańskie jednoczy się"

Gospodarka, bezpieczeństwo oraz Polonia i Polacy za granicą - to niektóre tematy sobotniego Kongresu Republikańskiego. Ruch republikanów przygotowuje się do założenia partii, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę, ugrupowanie ma być zarejestrowane jeszcze w tym roku.

2017-10-28, 15:00

Kongres Republikański m.in. o gospodarce i bezpieczeństwie. "Dzisiaj środowisko republikańskie jednoczy się"
Dyskusja "Między podmiotowością a wolnością gospodarczą". Na scenie poseł na Sejm RP Małgorzata Janowska, prof. Maciej Żukowski i wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok. Rozmowę moderuje Radosław Żydok. Foto: Facebook.com/Partia Republikańska

Pod koniec września działacze ruchu republikanów poinformowali, że na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, a dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączają do klubu PiS.

List prezesa PiS - "W jedności siła"

W sobotę w Warszawie działacze ruchu republikanów spotkali się na Kongresie Republikańskim, który był podzielony na dwie zasadnicze części - programową i polityczną. Posłanka PiS Joanna Lichocka odczytała list, który prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował do uczestników kongresu. 

"W jedności siła, bardzo się zatem cieszę, że ruch republikański się konsoliduje, że uczestniczy w parlamencie w procesie wykuwania dobrej zmiany i że wzbogaca krajobraz ideowy polskiej prawicy. To bardzo ważne, abyśmy byli sojusznikami, by obóz naprawy Rzeczpospolitej rozrastał się o nowe środowiska, byśmy poprzez współpracę tych kręgów pozyskiwali dla idei naprawy państwa polskiego kolejne grupy obywateli" - napisał Kaczyński. 



"Jest rzeczą oczywistą, że nie zgadzamy się we wszystkim, że każde z ugrupowań i środowisk w szeroko rozumianym obozie prawicy i centroprawicy ma własne propozycje ideowe, swoje koncepcje programowe. (...) Ale ponad tymi różnicami łączy nas generalna diagnoza stanu Rzeczpospolitej, łączy nas przekonanie, że stoimy przed wielką szansą naprawy naszego państwa" - napisał Kaczyński. 

"Polska stoi przed nie lada wyzwaniem, nie tylko musimy zlikwidować opóźnienia rozwojowe oraz nadrobić dystans dzielący nas od najzamożniejszych państw naszego kontynentu, ale także stworzyć trwałe mechanizmy pozwalające na stałe utrzymywanie się naszego kraju w europejskiej czołówce. To jest nasz główny cel, takie jest nasze zadanie, które my jako szeroko pojęty sojusz na rzecz naprawy i wydźwignięcia Rzeczpospolitej mamy do wykonania. Żywię głębokie przekonanie, że nikt nas w tym nie wyręczy, że tylko my, silni jednością w różnorodności, możemy temu zadaniu sprostać ku pomyślności ojczyzny" - napisał prezes PiS. 

Prezes Fundacji Republikańskiej Marek Wróbel powiedział PAP, że XI Kongres Republikański nie jest typowy. - Ponieważ jego część jest poświęcona sprawom ruchu politycznego, jaki właśnie zakładamy, czyli Partii Republikańskiej. To jest można powiedzieć kongres przedzałożycielski, partia jest w rejestracji, kiedy zostanie zarejestrowana zwołamy zjazd założycielski, żeby wybrać stałe władze, przyjąć różne dokumenty, w tym program. Zakładamy, że rejestracja nastąpi jeszcze w tym roku - powiedział Wróbel.

Jak wyjaśnił, założenia republikańskie opierają się na trzech zasadach: dobra wspólnego przeciw interesom grupowym; podmiotowości państwa polskiego, czyli jego suwerenności wobec podmiotów zewnętrznych i wewnętrznych; ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. - Wokół tego budujemy swoje postulaty i pomysły - podkreślił Wróbel. 



Wróbel, pytany dlaczego fundacja zdecydowała się na wejście do aktywnej polityki, wyjaśnił, że Fundacja Republikańska współpracuje z PiS-em od lat. - Teraz zdecydowaliśmy się na wyższy poziom organizacji politycznej, czyli partię z tego względu, że chcemy mieć większy wpływ na sprawy. Rozmowy z PiS-em i umowa koalicyjna obejmuje pewne wątki, które będziemy prowadzić jako część Zjednoczonej Prawicy - powiedział Wróbel. 

REKLAMA

"Dzisiaj środowisko republikańskie jednoczy się i ma swoją reprezentację parlamentarną"

Jak mówił, republikanie chcą się zająć m.in. takimi sprawami jak deregulacja gospodarcza i zawodowa, ustawa o broni i amunicji oraz sprawa komorników i rzeczoznawców majątkowych.

- Chcielibyśmy, żeby dostęp do broni był zobiektywizowany, żeby usunąć uznaniowość (...) w praktyce chodzi o rozszerzenie dostępu, z tym że oczywiście nie chcemy, żeby karabiny maszynowe można było kupić w promocji w hipermarkecie, chodzi o to, żeby każdy kto chce i spełnia pewne warunki mógł dostać pozwolenie na broń bez uznaniowości. Chodzi też o to, żeby ten proces był nieco prostszy i tańszy - wyjaśnił prezes Fundacji Republikańskiej.

Siarkowska podkreśliła, że "dzisiaj środowisko republikańskie jednoczy się i ma swoją reprezentację parlamentarną". - I naszym naturalnym sojusznikiem jest również PiS. Nie we wszystkich obszarach z PiS-em się zgadzamy, natomiast są pewne punkty wspólne, m.in. ocena współczesnej rzeczywistości jako takiej, która wymaga naprawy państwa, traktowanie państwa polskiego w sposób podmiotowy zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym oraz konserwatywne wartości - podkreśliła.

Zaznaczyła, że Partia Republikańska będzie stanowić "wartość dodaną w Zjednoczonej Prawicy, poszerzy jej środowisko". 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej