Sochaczew: radni powiatu deklarują chęć przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II z Ploermel

Radni powiatu sochaczewskiego przyjęli w poniedziałek stanowisko popierające działania premier Beaty Szydło w obronie pomnika św. Jana Pawła II we francuskiej miejscowości Ploermel i zadeklarowali jednocześnie możliwość jego przeniesienia do jednej z gmin regionu.

2017-10-30, 22:00

Sochaczew: radni powiatu deklarują chęć przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II z Ploermel
Pomnik Jana Pawła II w Ploermel ukończono w 2006 roku.Foto: DAVID ADEMAS/AFP/EAST NEWS

Do inicjatywy sochaczewskich radnych powiatowych dołączyli Maciej Małecki, sochaczewianin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz zarząd powiatu sochaczewskiego. Przewodniczący rady miejskiej Sochaczewa Sylwester Kaczmarek zadeklarował, że miasto chętnie przyjmie z Francji pomnik św. Jana Pawła II.

Powiązany Artykuł

jp23 1200 tt.jpg
Francja: Rada Stanu nakazuje usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II

W minioną sobotę premier Szydło powiedziała, że rząd podejmie starania by "ocalić od ocenzurowania" znajdujący się w Ploermel pomnik papieża Polaka, wobec którego Rada Stanu, najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji, podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie z monumentu krzyża. Premier zapowiedziała, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej. 

"Zapewniamy, że na gościnnej Ziemi Sochaczewskiej znajdziemy godne miejsce dla Papieża Polaka"

Stanowisko popierające działania premier Szydło i deklarację ws. możliwości przyjęcia pomnika radni powiatu sochaczewskiego poparli przez aklamację – poinformowała w poniedziałek PAP sochaczewska starosta Jolanta Gonta. Zaznaczyła, że stanowisko to zostanie przekazane na piśmie premier Szydło.

- W tym stanowisku, oprócz tego, że wyrażamy gotowość godnego przyjęcia pomnika, to również popieramy działania pani premier. Dziękujemy jej, że w taki sposób postrzega ten temat, bo jest to dla nas żywotnie ważna sprawa - powiedziała Gonta.

W stanowisku podkreślono m.in.: "Zapewniamy, że na gościnnej Ziemi Sochaczewskiej, której dzieje są nierozerwalnie splecione z chrześcijaństwem i najwyższym poświęceniem dla Ojczyzny, znajdziemy godne miejsce dla Papieża Polaka, który ocalił świat przed komunizmem. Przyjęcie pomnika naszego Ojca Świętego będzie dla nas najwyższym zaszczytem" - czytamy m.in. w przyjętym stanowisku radnych powiatu sochaczewskiego".

Jednocześnie podkreślono, że "działania podejmowane przez władze Francji wobec pomnika św. Jana Pawła II w Ploermel przypominają najgorsze totalitarne wzory". "Polacy, w tym sam Karol Wojtyła, najboleśniej doświadczyli prześladowań katolików przez nazizm i komunizm. Zdjęcie krzyża z pomnika to kolejny krok w degradacji chrześcijańskiego dziedzictwa. Jako katolicki kraj, z którego wywodzi się święty Jan Paweł II i którego nauczanie i myśli nam towarzyszą na każdym kroku – musimy stanowczo zareagować na to co dzieje się we Francji" - napisano. "W naszym kraju pomniki Jana Pawła II, innych świętych oraz krzyże, stanowiące symbol wiary chrześcijańskiej, znajdują należny szacunek" - uzasadniono. 

"Pozostaje współczuć Francji"

Jak zaznaczono deklarację sochaczewskich radnych popierają też władze miasta Sochaczew oraz minister Małecki. "Jestem dumny jako poseł ziemi sochaczewskiej, jako mieszkaniec Sochaczewa, że tutejsza rada powiatu przyjęła przez aklamację stanowisko, poprzez które wyraża zaproszenie do Polski św. Jana Pawła II w pomniku, któremu grozi ocenzurowanie na ziemi francuskiej. To jest bardzo mocny sygnał ze strony polskiego samorządu, że nasz papież Polak, wyrzucany z Francji, zawsze znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej" - podkreślił Małecki, cytowany w informacji sochaczewskiego starostwa.

- Pozostaje współczuć Francji, iż wybrała złą drogę, bowiem tam, gdzie rugowany jest krzyż i wartości chrześcijańskie, nie ma dobrej przyszłości. O tym Francja przekonuje się niemal codziennie. Dziś, Polska jest wyjątkowym krajem na mapie Europy, dziś w Polsce piękny przykład daje ziemia sochaczewska, za co jeszcze raz z całego serca dziękuję - zaznaczył Małecki.

Sylwester Kaczmarek, przewodniczący rady miasta Sochaczewa, również cytowany w komunikacie tamtejszego starostwa, oświadczył, iż w pełni solidaryzuje się z inicjatywą przyjęcia pomnika św. Jana Pawła II z Ploermel. Zapowiedział, że podobne stanowisko, jak radnych powiatowych, ma zostać przyjęte na najbliższej sesji radnych miejskich Sochaczewa. - Jako przedstawiciel samorządu miejskiego pragnę jednocześnie złożyć deklarację, iż Sochaczew chętnie przyjmie ten pomnik, jeśli dojdzie do przeniesienia go z Francji - podkreślił. 

Złamanie zasad "świeckości państwa"

Inicjatywa premier Szydło to reakcja na środową decyzję Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, która podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II w Ploermel. Zdaniem Rady, krzyż jest "ostentacyjnym symbolem religijnym", który "łamie zasadę świeckości państwa".

Monument we francuskiej miejscowości Ploermel przedstawia postać św. Jana Pawła II pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Spór "o krzyż" trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Środowe postanowienie Rady Stanu, to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik św. Jana Pawła II będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. 

dcz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej