Komisja: wpływy z hazardu i kłótnia o Wassermanna
Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska przedstawiła informacje o wpływach podatkowych z hazardu w latach 2002-2009.
2009-11-17, 12:37
Posłuchaj
Według wyliczeń ministerstwa, dochody z tego tytułu wzrosły w latach 2003-2008 dwukrotnie.
Prognoza ministerstwa zakłada, że wpływy z podatków od hazardu w roku 2009 wyniosą ponad półtora miliarda złotych.
Minister przypomniała również jak zmieniała sie wysokość podatku zryczałtowanego od automatów do gier o niskich wygranych. Do końca 2003 roku stawka podatku wynosiła 50 euro miesięcznie za każdy automat. W kolejnych latach stawka podatku rosła. W 2004 roku było to 75 euro, a w 2005 roku 100 euro. W latach 2006 - 2007 stawka podatku wynosiła 125 euro za automat, a od początku 2008 roku wynosi 180 euro.
Eksperci i Wassermann
Podczas posiedzenia PO chce ustalić także końcowy termin zgłaszania ekspertów do komisji. "Do końca tego tygodnia muszą być zaproponowane nazwiska" - uważa Sławomir Neumann. Poseł PO nie chciał przesądzać, ilu ekspertów powinna mieć komisja. Zaznaczył jednak, że powinni być to eksperci kilku specjalności: ekonomii, prawa i służb specjalnych.
REKLAMA
Z kolei wiceszef komisji Bartosz Arłukowicz (Lewica) nie wyklucza, że zgłosi wniosek o poszerzenie prezydium komisji tak, by mógł do niego wejść przedstawiciel PiS. Początkowo komisja ustaliła, że prezydium będzie trzyosobowe, jednak PO przeciwstawiła się temu, by wszedł do niego Zbigniew Wassermann (PiS) i ostatecznie zmniejszono skład prezydium do dwóch osób. Posłowie PO argumentowali, że Wassermann sprawował wtedy funkcję wiceszefa innej sejmowej komisji śledczej badającej sprawę porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. Jednak w ubiegły piątek Wassermann zrezygnował z członkostwa w tej komisji.
Zgodnie z sejmową uchwałą, komisja śledcza ma zbadać przebieg procesu legislacyjnego nad nowelizacjami ustawy o grach i zakładach wzajemnych i wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych w zakresie dotyczącym automatów o niskich wygranych i wideoloterii oraz zbadać legalność działania organów administracji rządowej badających ten proces. Komisja ma zająć się okresem od rozpoczęcia prac legislacyjnych nad nowelizacją z kwietnia 2003 r. - czyli od 2002 r. - do 9 października 2009 r.
REKLAMA