Polska stawia na relacje z krajami Kaukazu. Prezydent Gruzji z wizytą w Warszawie

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili złoży w środę oficjalną wizytę w Polsce. W planie są spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu - Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim. Głównymi tematami rozmów będą bezpieczeństwo, euroatlantyckie aspiracje Gruzji oraz współpraca gospodarcza. 

2017-11-08, 07:15

Polska stawia na relacje z krajami Kaukazu. Prezydent Gruzji z wizytą w Warszawie
Pałac Prezydencki w Warszawie. Foto: Shutterstock.com

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda i Giorgi Margwelaszwili odbędą rozmowę w cztery oczy. Następnie zaplanowano spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem, że wizyta będzie trzecim w ciągu ostatnich 6 miesięcy spotkaniem Giorgiego Margwelaszwilego z Andrzejem Dudą. W maju polski prezydent składał wizytę w Gruzji, zaś we wrześniu gruziński przywódca gościł na Forum Ekonomicznym w Krynicy. 

Polska stawia na relacje z krajami Kaukazu

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Polska ponownie stawia na relacje z państwami Kaukazu. Jak deklarował prezydencki minister, nasz kraj chce być rzecznikiem uregulowania na gruncie prawa międzynarodowego zamrożonych konfliktów w Europie Wschodniej i na Kaukazie. - Polska będzie konsekwentnie opowiadała się także za terytorialną integralnością Gruzji, Mołdawii czy Ukrainy. To są kraje, które dziś mają problemy z okupacją lub właśnie zamrożonym konfliktem na swoim terytorium - podkreślił prezydencki minister. 

Faktycznie dwa regiony - Abchazja i Osetia Południowa nie znajdują się pod kontrolą władz gruzińskich. Od 2008 roku i wojny z Rosją o Osetię Południową władze w Tbilisi oraz społeczność międzynarodowa apelują do Moskwy o przestrzeganie porozumienia o zawieszeniu broni i wycofanie ze zbuntowanych regionów rosyjskich wojsk. 

REKLAMA

Gruzja jest także państwem stowarzyszonym z Unią Europejską i potencjalnym kandydatem do NATO. Polska wspiera euroatlantyckie aspiracje Tbilisi. - Polska jest rzecznikiem otwartych drzwi dla państw, które ubiegają się o status kraju członkowskiego tych dwóch najważniejszych organizacji międzynarodowych naszego świata - mówił Krzysztof Szczerski. 

Temat Gruzji w UE na szczycie Partnesrtwa Wschodniego 

Perspektywa członkostwa w Unii Gruzji i pięciu innych państw będzie tematem listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Gruzja jest jednym z trzech krajów Partnerstwa Wschodniego, które zostały objęte ruchem bezwizowym z państwami Unii. To udogodnienie dotyczy posiadaczy paszportów biometrycznych. Jak podkreśla w komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Polska jest gotowa do dalszego dzielenia się z Gruzją doświadczeniami transformacyjnymi i dotyczącymi integracji z Unią Europejską. 

Podczas rozmów prezydentów Dudy i Margwelaszwilego poruszony zostanie również temat dwustronnej współpracy gospodarczej. Według danych Ministerstwa Rozwoju, suma obrotów towarowych między Polską i Gruzją wyniosła w ubiegłym roku ponad 126 milionów dolarów. To spadek o 3,5 procent w stosunku rok do roku. Jednak zdecydowaną większość tej kwoty - 113 milionów dolarów - stanowi eksport z Polski do Gruzji, który w ostatnim roku wzrósł o ponad 30 procent. 

dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej