"Rząd uchyla się od rozwiązywania ważnych spraw"

16 listopada mijają 2 lata sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska.

2009-11-14, 09:11

"Rząd uchyla się od rozwiązywania ważnych spraw"
C.Grabarczyk, D.Tusk, S.Nowak


Według ostatniego sondażu CBOS przeprowadzonego w październiku, rząd popiera na półmetku jego kadencji 38 procent ankietowanych. W 2008 roku rząd PO-PSL miał poparcie między 54 a 58 procent respondentów.

Po dwóch latach władzy koalicji rozczarowanie do jej rządów wyraża 55 procent badanych. Z kolei 32 procent uważa, że obecna ekipa rządzi mniej więcej tak, jak oczekiwano, a 5 procent ocenia, że gabinet Donalda Tuska rządzi lepiej niż się spodziewano.

Z październikowej ankiety CBOS wynika też, że raczej krytycznie oceniane są kompetencje poszczególnych członków rządu. Zastrzeżenia do kwalifikacji członków gabinetu Donalda Tuska ma 54 procent badanych. 52 procent ankietowanych oceniło, że rząd uchyla się od rozwiązywania najważniejszych spraw kraju. CBOS podaje, że w ciągu ostatniego roku pogorszyły się opinie o efektach działań rządu w większości badanych dziedzin.

REKLAMA

Spośród poprzednich pięciu ekip rządowych jedynie gabinety Leszka Millera i Jerzego Buzka dotrwały do połowy przewidzianej kadencji, a nawet działały dłużej. Pozostałe trzy rządy: Jarosława Kaczyńskiego, Kazimierz Marcinkiewicza i Marka Belki działały od kilku miesięcy do półtora roku.

Poprzednie ekipy w połowie sprawowania rządów zwykle traciły popularność. Najsilniej było to widać w przypadku rządu Leszka Millera, który na początku popierało 38 procent Polaków, a po 15 miesiącach już tylko 15 procent.

Słabnące w połowie kadencji poparcie dla rządu Jerzego Buzka było związane z dużą liczbą wprowadzanych wówczas reform systemowych i błędami popełnionymi przez ich autorów. Z kolei spadek w sondażach dobrych ocen ekipy Leszka Millera był związany z narastającym w Polsce bezrobociem i ujawnieniem wielu afer korupcyjnych.

Ekipa Jarosława Kaczyńskiego, która sprawowała władzę jedynie 1,5 roku zaczęła tracić poparcie w sondażach po roku sprawowania władzy w wyniku kontrowersji, jakie wzbudziła uchwalona wówczas ustawa lustracyjna. Negatywnie wpłynęły też na wizerunek rządu kolejne afery w Samoobronie i związane z tym kryzysy rządowe.

REKLAMA

W ubiegłym roku CBOS przeprowadził porównawcze badania oceny posunięć gospodarczych 5 poprzednich rządów. Na półmetku sprawowania władzy decyzje gospodarcze rządu Jerzego Buzka miały 20 procent zwolenników, a 60 procent przeciwników. Podobne wyniki miał po dwóch latach rząd Leszka Millera. Z kolei decyzje gospodarcze rządu Jarosława Kaczyńskiego akceptowało ponad 30 procent ankietowanych, a ponad 50 procent było im przeciwnych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej