Szef BBN: działania NATO i Unii Europejskiej muszą się uzupełniać

2017-11-08, 14:15

Szef BBN: działania NATO i Unii Europejskiej muszą się uzupełniać
Żołnierze wojsk NATO podczas manewrów. Foto: Shutterstock

Adaptacja NATO do zmieniających się warunków, współpraca Sojuszu z UE, odpowiedź na politykę Rosji, utrzymanie więzi z USA - to wyzwania dla polskiej polityki bezpieczeństwa, na które wskazał w środę szef BBN Paweł Soloch. Podkreślił, że działania Unii i Sojuszu powinny się uzupełniać, a nie dublować. 

Szef BBN, który uczestniczył w Warsaw Security Forum, wymieniając wyzwania dla polskiej polityki bezpieczeństwa, zwrócił uwagę na łatwość Rosji do użycia siły wojskowej. 
- Pierwszym z tych wyzwań jest bez wątpienia dalsze powstrzymywanie niebezpiecznych rosyjskich ambicji w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapewnienie pokoju, stabilności i przewidywalności w Europie, a szczególnie w naszym najbliższym otoczeniu jest głównym celem polityki bezpieczeństwa RP - powiedział szef BBN. "Tymczasem – dodał - działania Federacji Rosyjskiej, a szczególnie gotowość i łatwość podejmowania decyzji o zastosowaniu siły zbrojnej wobec sąsiednich państw (Gruzja, Ukraina) w celu realizacji swoich interesów, od lat podważa istniejący porządek bezpieczeństwa europejskiego". 

W ocenie szefa BBN duże ćwiczenia, jak niedawno zakończone rosyjsko-białoruskie manewry Zapad, i agresywna retoryka Kremla graniczona "znacząco ograniczają przewidywalność rozwoju sytuacji międzynarodowej". 

NATO adekwatnie odpowiedziało na prowokacje Rosji

Soloch podkreślił zarazem, że w ostatnich latach wzrosła w Europie świadomość zagrożenia ze strony Rosji, dzięki czemu "NATO i UE adekwatnie odpowiedziały na prowokacyjne działania Rosji, wprowadzając sankcje oraz zwiększając gotowość i zdolności sojuszu do odstraszania i obrony. - Ważne, aby konsekwentnie utrzymywać tę politykę zarówno na poziomie sojuszniczym, jak i unijnym - powiedział. 

Powiązany Artykuł

stoltenberg 1200 free.jpg
Zmiany w Sojuszu na horyzoncie. NATO chce mieć gotową odpowiedź na agresję Rosji

Za istotną dla bezpieczeństwa Polski uznał kontynuację strategicznej adaptacji NATO. Przypomniał, że po ubiegłorocznym szczycie "strategia obrony państw wschodniej flanki NATO oparta na szybkim wzmocnieniu została uzupełniona o ciągłą obecność sił sojuszniczych". 

Obecność wojsk NATO w Polsce - kluczowa

Przyszłoroczny szczyt NATO powinien, w ocenie Solocha, zmierzać do "konsolidacji postawy odstraszania i obrony, w szczególności w kwestii planowania, logistyki, zapewnienia sił wzmocnienia - Follow-on Forces (główne siły wkraczające po działaniach tzw. szpicy - PAP) - oraz reformy struktury dowodzenia NATO". Szef BBN opowiedział się za utrwaleniem sojuszniczej obecności w Polsce i krajach bałtyckich.

Zdaniem Solocha należy również kontynuować proces adaptacji NATO do zagrożeń z Południa, dyskusję o relacjach z Rosją, rozwijać współpracę z UE oraz "rozważyć możliwość podjęcia refleksji na temat nowej koncepcji strategicznej sojuszu". 

Soloch zwrócił uwagę na rozwój Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE, związany z negocjowanym uruchomieniem Stałej Współpracy Strukturalnej (Permanent Structured Cooperation - PESCO i Europejskiego Funduszu Obronnego). Zaznaczył, że WPBO "od zawsze była dla Polski jednym z najważniejszych wymiarów integracji europejskiej". - Zależy nam, aby PESCO była mechanizmem wzmocnienia wysiłku państw europejskich w zakresie obronności, w pełni komplementarnym z NATO - zaznaczył.

dad

Polecane

Wróć do strony głównej