Będzie zgoda na zwrot kosztów leczenia za granicą?
Unijne rządy mają zdecydować o losie przepisów, które powinny ułatwić europejskim pacjentom dostęp do lekarzy w całej Unii.
2009-12-01, 07:20
Chodzi o dyrektywę, regulującą zwrot kosztów leczenia za granicą - na razie brak zgody w tej sprawie wśród krajów członkowskich.
Nowe przepisy mają dawać Europejczykom prawo do leczenia za granicą, bez wcześniejszego ubiegania się o zgodę w kraju. Polak mógłby na przykład pojechać na operację biodra do Francji, opłacić pobyt, leczenie, a później poczekać na zwrot kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z zastrzeżeniem, że refundowana byłaby tylko kwota, którą trzeba byłoby zapłacić za leczenie w Polsce.
Kiedy Komisja Europejska przedstawiała swoje propozycje była przekonana, że dyrektywa, korzystna dla pacjentów, wywoła entuzjazm w krajach członkowskich. Jednak podczas prac nad przepisami coraz więcej krajów zgłaszało wątpliwości - także Polska. Ministerstwo Zdrowia obawia się bowiem, że przepisy doprowadzą do masowych wyjazdów pacjentów za granicę, a NFZ będzie miał kłopot ze zwracaniem kosztów leczenia. Resort zdrowia boi się też, że pacjenci zdecydują się na leczenie w prywatnych klinikach. A wtedy za leczenie w polskich placówkach, które nie mają podpisanych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, też domagaliby się refundacji.
Szwecja, kierująca pracami Wspólnoty, zamierza doprowadzić do porozumienia w tej sprawie.
REKLAMA
REKLAMA