"Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie". Dziś Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Co roku z powodu wiary ginie sto tysięcy chrześcijan. Co dziesiąty jest represjonowany- podaje papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Pod hasłem "Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie" Kościół katolicki w Polsce obchodzi 9 Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
2017-11-12, 10:06
W parafiach w całym kraju wierni modlą się o pokój na świecie i o przestrzeganie wolności religijnej. Trwa także zbiórka pieniądze na wsparcie, jakie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie organizuje polska sekcja PKWP.
- Jesteśmy głosem tych, których głos nie jest słyszany- mówi Informacyjnej Agencji Radiowej ksiądz Waldemar Cisło dyrektor polskiego oddziału PKWP. Jego zdaniem najważniejsze zadanie także dla nas, to modlitwa, pomoc materialna i mówienie za prześladowanych.
Akcję stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie można wesprzeć również wysyłając SMS o treści „RATUJE” pod numer 72 405. Jego koszt to 2 złote 46 groszy.
Do Polski przyjechał biskup Antoine Chbeir z Tartus w Syrii. Opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii. Minęło 6 lat od rozpoczęcia wojny. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym 6 milionów dzieci- mówi biskup. Zachęca, aby wsłuchiwać się w głos papieża, który prosi chrześcijan na całym świecie o pomoc uchodźcom. Jednak dla niego zapraszanie Syryjczyków, aby zamieszkali w Europie to bardzo zły pomysł. Powinni zostać w ojczyźnie i tam należy kierować wsparcie. Syryjczykom bardzo trudno przychodzi zaakceptować wasze wartości - dodaje. Biskup Antoine Chbeir jest wdzięczny za modlitwę i pomoc materialną z Polski. Jego zdaniem dziś na Bliskim Wschodzie potrzebne są szkoły, by kraje zniszczone przez wojnę mogły się odbudowywać, rozwijać. Biskup podkreśla, że w Syrii Kościół pomaga nie tylko chrześcijanom, ale wszystkim potrzebującym.
REKLAMA
Do tej pory za pieniądze przekazane przez Polaków, PKWP finansowała na Bliskim Wschodzie między innymi wsparcie dla tamtejszych placówek medycznych, szkół, zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który jest obchodzony zawsze w drugą niedzielę listopada popiera Episkopat Polski. Do włączenia się w to przedsięwzięcie zachęca także papież Franciszek.
dad
REKLAMA