Żeby nie zgwałcił i nie zabił - będą działania
"Stop przemocy seksualnej w Polsce" - drastyczne przypadki pokazują jak dużo trzeba w tej kwestii zrobić.
2009-11-25, 15:15
W Kancelarii Premiera podpisano deklarację powołującą platformę działania przeciwko przemocy seksualnej. Przedstawiciele rządu, policji i organizacji pozarządowych zobowiązali się monitorowania przestrzegania równości płciowej, uruchamiania programów przeciwko przemocy i szkolić w zakresie pomocy ofiarom.
Pełnomocnik rządu do spraw równego statusu Elżbieta Radziszewska powiedziała, że wciąż potrzeba wiele pracy, by przeciwdziałać przemocy w rodzinach.
Koordynator Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Jarosław Duda zapewnił, że wiele postulatów ofiar przemocy znalazło się w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pracuje nad nią teraz sejmowa podkomisja. Jarosław Duda zaznaczył, że warto też zająć się pomocą sprawcom przemocy.
REKLAMA
Z badań wynika, że jedynie 30 procent Polek przyznaje się, że padło ofiarą przemocy seksualnej, tylko 5 procent informowało policję lub prokuraturę. Seksuolog Zbigniew Izdebski podkreśla, że bardzo często ofiara zna sprawcę tego przestępstwa.
25 listopada obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. ONZ oficjalnie wpisał go do kalendarza dokładnie 10 lat temu.
pm
REKLAMA