Były kanclerz Niemiec: absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na kraje bałtyckie, czy wręcz Polskę

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Die Zeit" uznał za absurdalne podejrzenia, że Rosjanie zagrażają krajom bałtyckim czy Polsce. Jego zdaniem Niemcy popełniły błąd wysyłając wojsko w pobliże granicy z Rosją.

2017-11-17, 11:16

Były kanclerz Niemiec: absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na kraje bałtyckie, czy wręcz Polskę
Władimir Putin. Foto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

- Absurdalne jest podejrzenie, że Rosjanie mają chrapkę na kraje bałtyckie, czy wręcz Polskę - powiedział Schroeder.


Powiązany Artykuł

kreml1.jpg
Wojna dezinformacyjna, czyli jak Kreml atakuje Europę

Zdaniem byłego kanclerza, Stany Zjednoczone od czasów George'a W. Busha prowadzą politykę izolacji i okrążania Rosji. - Nie chcą silnej Rosji. Ale czy my - Niemcy i Europejczycy - chcemy słabej Rosji? - pytał w rozmowie z "Die Zeit" polityk SPD.

- Rosjanie są naszym sąsiadem. Potrzebujemy ich rynków i energii. Potrzebujemy ich politycznego wsparcia w sprawach dotyczących Bliskiego i Środkowego Wschodu, irańskiego programu atomowego czy Kaukazu - tłumaczył Schroeder.

Jego zdaniem, wysłanie przez Niemcy batalionu Bundeswehry na Litwę było historycznym błędem. - Berlin powinien był powiedzieć (sojusznikom): możecie to zrobić, ale bez nas - uważa socjaldemokrata.

REKLAMA

Schroeder powiedział też, że w przeciwieństwie do Donalda Trumpa przywódca Rosji, Władimir Putin wyróżnia się "wysokim stopniem racjonalności". - Porównując go z prezydentem USA, możemy być zadowoleni, że mamy Putina - ocenił Schroder, którego łączy z Putinem wieloletnia przyjaźń.

Broniąc projektu gazociągu Nord Stream2, Schroeder zaprzeczył, jakoby jego realizacja oznaczała uzależnienie od rosyjskiego gazu. - Rosjanie potrzebują naszych rynków. To oni są uzależnieni od nas. My zaś potrzebujemy ich gazu - wyjaśnił.

FILM z 09.11.2017r.: szef MON przekonuje, że od szczytu w Warszawie daleko zaszły w NATO procesy rozumienia zagrożenia ze strony Rosji.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej