Drugi dzień Świąt, katolicy wspominają św. Szczepana
W sobotę 26 grudnia przypada drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce jest on dniem wolnym od pracy.
2009-12-26, 07:19
26 grudnia obchodzone jest święto pierwszego męczennika Kościoła katolickiego - świętego Szczepana. Był on jednym z siedmiu diakonów, wybranych przez apostołów. Święty Piotr zaproponował, by diakoni pomagali apostołom w prowadzeniu pracy charytatywnej. Dzięki pomocy apostołowie mieli czas na głoszenie Ewangelii.
Zadaniem świętego Szczepana była posługa ubogim, głównie wdowom. Święty Szczepan nie ograniczył się tylko do pracy charytatywnej, zajął się również głoszeniem Ewangelii. Sanhedryn, czyli najwyższe władze żydowskie, oskarżyły go o bluźnierstwo, występowanie przeciwko prawu Izraela, i skazały na śmierć przez ukamienowanie. Święty Szczepan zginął około roku 36. Jego relikwie spoczywają w rzymskiej bazylice św. Wawrzyńca w Rzymie.
Święty Szczepan został pochowany w Ben-Gemat. W V wieku cesarzowa Eudoksja przeniosła jego relikwie do Jerozolimy i złożyła w bazylice pod Bramą Damasceńską. W obawie przed Saracenami przeniesiono je do Konstantynopola, a następnie w 555 roku do Rzymu.
Zgodnie z tradycją od drugiego dnia świąt, kiedy przypada dzień świętego Szczepana, rozpoczyna się okres kolędowania ("chodzenia po kolędzie") księży, a na wsiach również grup kolędnikow do domów wiernych.
REKLAMA
Święty Szczepan jest patronem diecezji wiedeńskiej, kamieniarzy, kucharzy, tkaczy, stolarzy i bednarzy. W ikonografii święty Szczepan jest przedstawiany najczęściej w scenie kamienowania. W innych przestawieniach pojawia się jako młody diakon, a jego atrybutami są: gałąź palmowa, księga Ewangelii, kamienie.
Datki dla Pakistańczyków
Od 26 grudnia do święta Trzech Króli w całym kraju będą kolędować Misyjni Kolędnicy. Dzieci zbierają datki na rzecz swoich pakistańskich rówieśników.
Kolędnicy zaśpiewają kolędy i pastorałki. "W krótkiej scence opowiedzą o radości Bożego Narodzenia, ale też o smutkach dzieci z Pakistanu" - zapowiada Anna Sobiech z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W grupie kolędniczej oprócz tradycyjnych postaci jasełkowych znajdzie się rownież postać "pakistańskiego dziecka". Kolędników rozpoznać będzie można po specjalnych koszulkach i skarbonkach z logo Papieskiego Dzieła Misyjnego.
Datki trafią do katolickich placówek misyjnych w Pakistanie. Zostaną przeznaczone na dożywianie, szkoły i sierocińce. "Misyjne koledowanie ma szczególny wymiar, bo dzieci głoszą o narodzeniu Chrystusa i jednoczesńie pomagają innym" - tłumaczy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Jan Piotrowski.
REKLAMA
Tegoroczne kolędowanie, w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci odbywa się pod hasłem "Głośmy światu: Bóg jest miłością".
Jak tłumaczą organizatorzy akcji, jedno na dziesięcioro dzieci w Pakistanie umiera przed ukonczeniem 10. roku życia. Ponad 30 milionów dzieci do 18. roku życia musi pracować. Misyjne kolędowanie odbywa się w Polsce od 1993 roku. W zeszłym roku dzieci z 41 diecezji kolędowały na rzecz rówieśników z Papui-Nowej Gwinei. Zebrały prawie pół miliona złotych.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA