Prezydent w Wietnamie. Spotkał się z parlamentarzystami
Prezydent Andrzej Duda, który składa oficjalną wizytę w Wietnamie, w środę w Hanoi spotkał się w siedzibie wietnamskiego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego, z wietnamskimi deputowanymi oraz polskimi posłami i senatorami.
2017-11-29, 10:05
Posłuchaj
Środa jest trzecim dniem wizyty Dudy w Wietnamie. Przed południem czasu lokalnego polski prezydent otworzył spotkanie polskich parlamentarzystów z bilateralnych grup współpracy działających w polskim Sejmie i wietnamskim Zgromadzeniu Narodowym.
Stronę polską reprezentowali: przewodniczący polskiej grupy senator Grzegorz Napieralski i wiceprzewodniczący grupy poseł Zbigniew Chmielowiec (PiS), a także m.in. Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni oraz poseł PSL Jan Łopata.
Spotkanie w siedzibie Zgromadzenia Narodowego to ostatni punkt oficjalnego programu wizyty Dudy w Hanoi.
Forum Biznesu Polska-Wietnam
Prezydent uda się w środę do miasta Ho Chi Minh na południu kraju, gdzie w czwartek otworzy Forum Biznesu Polska-Wietnam i wygłosi przemówienie poświęcone relacjom gospodarczym.
REKLAMA
Również w czwartek Andrzej Duda weźmie udział w uroczystym otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Zadaniem Biura jest wspieranie ekspansji polskich firm, m.in. poprzez organizowanie misji gospodarczych oraz tworzenie kampanii promocyjnych i medialnych.
Na zakończenie wizyty zaplanowane jest spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącym Komitetu Ludowego miasta Ho Chi Minh, Nguyen Thanh Phongiem.
W poniedziałek Duda spotkał się z prezydentem Wietnamu Tran Dai Quangiem oraz z premierem Nguyen Xuan Phucem, a także z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nguyen Phu Trongiem.
Według konstytucji z 2013 r. Zgromadzenie Narodowe jest najwyższym organem władzy państwowej w Wietnamie. Gremium to wybiera prezydenta kraju oraz powołuje szefa rządu i ministrów.
REKLAMA
Zgromadzenie Narodowe spotyka się dwa razy w roku na trzydziestodniowych sesjach i ma formalną zwierzchność zarówno nad władzą wykonawczą, jak i sądowniczą. Jego członkowie wybierani są w wyborach powszechnych i bezpośrednich na pięcioletnie kadencje.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA