"Wietnam mógłby być dla Polski bramą do Azji, a Polska powinna być dla Wietnamu bramą do Europy"

Andrzej Duda wziął udział w Ho Chi Minh w otwarciu Polsko-Wietnamskiego Forum Gospodarczego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządów obu państw, a także ponad 160 polskich i wietnamskich przedsiębiorców. Prezydent stwierdził, że Polska i Wietnam powinny być dla siebie bramami do wejścia na rynki Azji i i Europy. 

2017-11-30, 07:57

"Wietnam mógłby być dla Polski bramą do Azji, a Polska powinna być dla Wietnamu bramą do Europy"

Posłuchaj

Andrzej Duda w Wietnamie, spotkanie poświęcone gospodarce. Korespondencja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Duda przekonywał, że spotkanie z reprezentantami biznesu z obu państw to jeden z najważniejszych punktów wizyty w Wietnamie. Prezydent mówił o przyjaznych relacjach łączących oba kraje i bliskich więziach społecznych. Jak podkreślał Andrzej Duda, Wietnam to jeden z tygrysów gospodarczych z PKB rosnącym w tempie ponad 6 procent rocznie. Przypomniał, że według polskiego rządu, Wietnam to jeden z pięciu na świecie najbardziej perspektywicznych rynków inwestycyjnych i eksportowych dla Polski.

Program dla polskich przedsiębiorstw

- Wietnam mógłby być dla Polski bramą do Azji, a Polska powinna być dla Wietnamu bramą do Europy. O to mi właśnie chodzi, dlatego jestem tutaj i wspieram te dążenia zarówno z polskiej, jak i wietnamskiej strony. Chciałbym, żebyście się państwo wzajemnie nie obawiali inwestować - powiedział prezydent.

"

Andrzej Duda Bardzo bym chciał, żeby polskie towary rolno-spożywcze były bardziej obecne na wietnamskim rynku, bardzo bym chciał, żeby był bardziej obecny przemysł maszynowy, polski przemysł górniczy, maszyn rolniczych, żebyście Państwo zwrócili uwagę chociażby na ofertę polskich autobusów elektrycznych, gdzie jesteśmy w tej chwili jednym z przodujących państw na świecie

Jak mówił, wizyta w azjatyckim państwie to dla polskich władz "poważna wyprawa" pod względem przede wszystkim współpracy gospodarczej, ale i politycznej. - Jest uruchomiony specjalny program, który będzie funkcjonował w latach 2017-2019, skierowany do polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które będą chciały związać się interesami gospodarczym z Wietnamem - czy to na drodze inwestycyjnej, czy na drodze eksportowej - powiedział Andrzej Duda. 

REKLAMA

Deficyt handlowy

Prezydent przyznał, że choć poziom wymiany handlowej Polski z Wietnamem stale wzrasta, to "ogromną dysproporcję" widać w eksporcie. - Bardzo bym chciał, żeby polskie towary rolno-spożywcze były bardziej obecne na wietnamskim rynku, bardzo bym chciał, żeby był bardziej obecny przemysł maszynowy, polski przemysł górniczy, maszyn rolniczych, żebyście Państwo zwrócili uwagę chociażby na ofertę polskich autobusów elektrycznych, gdzie jesteśmy w tej chwili jednym z przodujących państw na świecie - zachęcał wietnamskich przedsiębiorców prezydent.

Choć obroty handlowe z Wietnamem sięgnęły prawie 2 miliardów dolarów w ubiegłym roku, to deficyt handlowy Polski w tej relacji wyniósł prawie 1,5 miliarda dolarów. Zdynamizowanie relacji z Wietnamem ma przynieść wynegocjowana już umowa o wolnym handlu między tym krajem a Unią Europejską. Polska popiera ratyfikację tego porozumienia. 

Andrzej Duda wyraził również nadzieję, że przywrócone zostanie bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a Hanoi. Członek zarządu LOT Michał Fijoł poinformował, że dzięki umowie polskiego przewoźnika z Vietnam Airlines zostanie uruchomione połączenie z Warszawy do Ho Chi Minh z przesiadką w Singapurze. 

Największy partner w Europie Środkowej

Wiceprzewodniczący Wietnamskiej Izby Przemysłu i Handlu Vo Tan Thanh zwrócił uwagę, że Polska to największy partner handlowy Wietnamu w Europie Środkowej, z kolei jego kraj to siódmy najważniejszy partner gospodarczy Polski poza Unią Europejską.

REKLAMA

O szerokiej ofercie wietnamskiego państwa dla zagranicznych inwestorów mówił minister informacji i komunikacji Truong Minh Tuan. Polityk podkreślał, że Wietnam dysponuje 300 parkami przemysłowymi, 16 przybrzeżnymi strefami gospodarczymi a ponadto uruchomione zostaną 3 specjalne regiony administracyjne posiadające daleko idące preferencje. Jak zapewnił, Wietnam będzie tworzył warunki wejścia na lokalny rynek dla polskich producentów m.in. farmaceutyków i mleka w proszku.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej