Abidżan: dzisiaj mniej niż jeden na czterech Afrykańczyków chodzi do liceum
Bezpieczeństwo i współpraca na rzecz demokracji - to główne tematy ostatniego dnia spotkania przywódców z krajów Afryki i Europy w Abidżanie. Politycy z dwóch kontynentów rozmawiają również o przyszłości młodzieży.
2017-11-30, 10:15
Posłuchaj
Europa i Afryka rozmawiają o młodzieży. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Powiązany Artykuł
Wybrzeże Kości Słoniowej: samolot runął do morza, są ofiary śmiertelne
Jak argumentuje gospodarz spotkania, prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouatarra, to właśnie młodzi ludzie są przyszłością najmłodszego kontynentu świata. - 60 procent populacji Afryki to osoby poniżej 25 roku życia. To szansa, ale i ryzyko, jeśli nie zapewnimy młodzieży szkoleń, pracy i nadziei, do której mają pełne prawo. Dzisiaj mniej niż jeden na dwóch Afrykańczyków ma dostęp do szkoły średniej, a mniej niż jeden na czterech chodzi do liceum - podkreśla prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej.
Polskę w Abidżanie reprezentuje premier Beata Szydło. Szefowa polskiego rządu powiedziała, że ważna jest też walka ze zmianami klimatu. Przypomniała, że Polska włącza się w działania w tej sprawie, a w przyszłym roku organizuje w Katowicach szczyt klimatyczny ONZ. - Zależy nam na tym, żeby również państwa afrykańskie i państwa europejskie, biorąc udział w tym szczycie, doceniły te propozycje polityki klimatycznej, o których mówimy. Chodzi o wykorzystanie zasobów naturalnych każdego z państw przy polityce, która ma doprowadzić do tego, żeby polityka klimatyczna służyła państwom, rozwojowi poszczególnych państw i chroniła obywateli - podkreśliła polska premier.
Jak relacjonuje z Abidżanu specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, przywódcy rozmawiają także o pomocy dla Afryki. Dwa miesiące temu Unia Europejska powołała specjalny fundusz dla wspierania afrykańskich inwestycji i nowych miejsc pracy. Na koncie jest 3,5 miliarda euro, w tym milion euro z Polski. Warszawa zapowiedziała już, że wpłaci kolejnych siedem milionów.
Powiązany Artykuł
W szczycie polityków Afryki i Europy bierze udział w sumie około 5 tysięcy delegatów. Prócz polityków, są to dziennikarze, eksperci i przedstawiciele organizacji pomocowych i młodzieżowych.
REKLAMA
abi
REKLAMA