Sejm odda hołd bohaterstwu Ireny Sendlerowej

Mija 100. rocznica urodzin Ireny Sendler, działaczki społecznej znanej z ratowania żydowskich dzieci w okresie II wojny światowej.

2010-02-15, 06:17

Sejm odda hołd bohaterstwu Ireny Sendlerowej

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

 

Podczas likwidacji warszawskiego getta, narażając się na śmierć, wyprowadziła stamtąd, ocalając od zagłady około 2 i pół tysiąca żydowskich dzieci.

Projekt uchwały w sprawie uczczenia przez Sejm RP setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej przyjęła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Sejm poprzez uchwałę chce przypomnieć postać Ireny Sendlerowej, oddać hołd jej bohaterstwu i zasługom.

Przewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że Irena Sendlerowa - tak niezwykła postać - była przez tak wiele lat zapomniana, że "w tej chwili należy ją przypominać, wskazywać jej drogę życiową, jej wybory i ją samą jako pewnego rodzaju wzorzec zwłaszcza dla młodych ludzi".

REKLAMA

Sejm przyjmie uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Ireny Sendlerowej najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu. Iwona Śledzińska-Katarasińska powiedziała, że chciałaby, by odbyło to się w obecności dzieci ze szkół imienia Ireny Sendlerowej. Z okazji setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej stołeczne Gimnazjum nr 23 jej imienia organizuje w dniach 16-18 lutego ogólnopolski zjazd szkół sendlerowskich w Warszawie.

Była szefem organizacji

"To jest postać bardzo ważna dla całej ludzkości"- podkreśla Grażyna Majer wiceprzewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. "Ona pokazała postawę człowieka wobec krzywdy niewinnych ludzi" - powiedziała IAR Majer.

Irena Sendler i kierowany przez nią zespół uratował od zagłady dwa razy więcej Żydów niż znany na całym świecie Oskar Schindler. Grażyna Majer podkreśla, że Irena Sendler to była bardzo skromna osoba, a tego, co zrobiła nie uważała za nic wyjątkowego.

"O przeszłości mało mówiła. Ona uważała to za naturalne. Nie widziała w tym nic bohaterskiego i zawsze mówiła: „Każdy człowiek by tak zrobił". Dla nas to nie jest oczywiste, bo przecież ona prawie postradała życie przez to, trafiła na Pawiak, była torturowana, ale uważała, że tak powinna"- wspomina Irenę Sendler Grażyna Majer.

REKLAMA

Irena Sendler podczas wojny oficjalnie pracowała w opiece społecznej, a w konspiracji kierowała wydziałem pomocy dzieciom w Radzie Pomocy Żydom - "Żegocie". Po decyzji Niemców o likwidacji getta rozpoczęła wraz ze swoimi pracownikami akcję wyprowadzania stamtąd dzieci i umieszczania ich w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach.

W przebraniu pielęgniarki wjeżdżała ambulansem na teren getta. Dzieciom podawano środki usypiające, wkładano je do worków lub skrzynek i przewożono na stronę aryjską tłumacząc gestapowcom, że zmarły na tyfus. Ich dane, zaszyfrowane i ukryte w słoikach przetrwały wojnę, dzięki czemu można było po wojnie przywrócić żydowskim dzieciom ich tożsamość .
Grażyna Majer tłumaczy, że Irena Sendler była w dzisiejszym rozumieniu szefem organizacji , bo stworzyła łańcuszek ludzi dobrej woli, którzy pomagali. „Robiła co mogła, żeby dzieci wyprowadzić z getta i dobrze byłoby, żeby było więcej takich ludzi. Wszyscy ją bardzo kochaliśmy" - powiedziała Grażyna Majer.

Irena Sendlerowa uczestniczyła też jako tzw. żywy drogowskaz w wyprawie Jana Karskiego do getta w Warszawie. Później sporządził on raport o sytuacji Żydów, przekazany na Zachód. Podczas Powstania Warszawskiego Irena Sendler pracowała jako pielęgniarka.

Po wojnie również poświęciła się dzieciom, m.in. tworzyła domy sierot, powołała Ośrodek Opieki nad Matką i Dzieckiem.W PRL-u zupełnie o niej zapomniano, przesądził o tym jej AK-owski rodowód. Związana była też z ruchem socjalistycznym i PPS. W latach 1948-1968 należała do PZPR, ale wystąpiła z partii po wydarzeniach z marca 1968 r.

REKLAMA

Grażyna Majer podkreśla, że Irena Sendler zawsze była wierna swoim przekonaniom. Ma też nadzieję, że będzie wzorem postępowania dla młodzieży.

 "Kto ratuje jedno życie, to jakby ratował cały świat"

Z okazji setnej rocznicy urodzin Ireny Sendlerowej Poczta Polska wydała poświęconą jej kartkę pocztową. Kamila Rudnik z biura prasowego Poczty Polskiej zwraca uwagę, że kartka pocztowa została zaprojektowana tak, żeby jednoznacznie kojarzyła się z ogromnymi zasługami Ireny Sendlerowej.

Na kartce zawarto słynny cytat z Talmudu: "Kto ratuje jedno życie, to jakby ratował cały świat", a także fragment listy z imionami i nazwiskami uratowanych żydowskich dzieci oraz nadanymi im polskimi nazwiskami.

W poniedziałek w Synagodze Nożyków w Warszawie odbędzie się modlitwa w intencji Ireny Sendlerowej, a potem zebrani będą wspominać działaczkę. Irena Sendler została odznaczona, między innymi, medalem „Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata", Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu. Była nominowana do Pokojowej Narody Nobla.

REKLAMA

Zmarła w Warszawie 12 maja 2008 roku.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)



 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej