Włączać czy "włanczać"? Najczęściej popełniane błędy językowe

“Wziąść”, “pomarańcz” i “poszłem”- te błędy językowe popełniamy najczęściej. Czy świadomie? Zazwyczaj nie. Niestety meandry polszczyzny mogą przyprawić o zawrót głowy nawet rodzimych użytkowników języka, nie wspominając o obcokrajowcach, którzy dopiero uczą się tej trudnej sztuki. Jakich błędów językowych unikać, by mówić poprawnie?

2017-12-02, 13:00

Włączać czy "włanczać"? Najczęściej popełniane błędy językowe
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/sheff

Lista błędów językowych popełnianych przez Polaków jest długa. Na przykład nie jesteśmy pewni, jaką formę bezokolicznika mają niektóre czasowniki, jak mówić o datach i liczbach oraz, czy można “cofać się do tyłu” i "spadać w dół"? Błędy językowe popełniamy wszyscy, więc kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień lub zapozna się z poniższą listą językowych wpadek.

włączać/włanczać

Poprawna forma to włączać, a także podłączać, załączać, wyłączać, odłączać.

wziąć/wziąść

Odpowiedź jest tylko jedna. Mówimy wziąć, nie wziąść.

obejrzeć/oglądnąć

Niejeden użytkownik języka, szczególnie mieszkaniec okolic Krakowa, może być zaskoczony. Popularna w Małopolskiem forma “oglądnąć” jest regionalizmem. Ogólnopolska forma brzmi obejrzeć.

REKLAMA

pomarańcza/pomarańcz

Pomarańcza jest kobietą;) Piszemy i mówimy pomarańcza nie pomarańcz.

poszłem/poszedłem

Forma poszedłem jest jedyną prawidłową odmianą czasownika pójść w liczbie pojedynczej, czasu przeszłego w rodzaju męskim. Nieodwołalnie.

pizzeria/pizzernia

Mamy kłopot z prawidłową odmianą wyrazów obcego pochodzenia. W języku polskim są kawiarnie, piekarnie i lodziarnie, dlaczego więc nie pizzernia? Tu trzymamy się jednak pisowni i wymowy oryginalnej, czyli pizzeria, nie pizzernia.

spadać w dół/cofać się do tyłu

Skąd w nas potrzeba wskazywania kierunku spadania i cofania, skoro z zasady są one określone przez czasownik? Spadać można tylko w dół, a cofać się wyłącznie do tyłu, dlatego poprawne formy to TYLKO spadać i cofać się. Bez żadnych dodatków.

REKLAMA

tę książkę/tą książkę

Językowi puryści są tu nieugięci. Poprawna forma to tę książkę, tę filiżankę i tę kurtkę. Coraz częściej jednak dopuszcza się formę  w języku mówionym, czyli tzw. mowie potocznej. Jeśli zdarzyło się wam powiedzieć “daj mi tą szklankę” jest to dopuszczalne i z pewnością nie zbulwersowałoby językoznawców.

w każdym razie/w każdym bądź razie

Mówimy w każdym razie lub bądź co bądź. Połączenie obu wyrażeń w formę “w każdym bądź razie” nie jest poprawne, więc unikajcie jej jak ognia.

Daty

Daty i liczebniki są prawdziwą zmorą Polaków. Nie wiemy, czy mówi się czwarty grudzień czy czwarty grudnia, co robić z rokiem 2000, a co z 2017. Podpowiadamy.
Zawsze odmieniamy miesiące, a więc poprawna forma to czwarty grudnia, nie czwarty grudzień.
Mówimy rok dwutysięczny (2000), ale dwa tysiące siedemnasty (2017).


"Polacy nie gęsi i swój język mają". Czy o niego dbają?

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej