Komisja Europejska proponuje reformy w strefie euro. Osobny budżet dla eurolandu

Komisja Europejska zaproponowała reformy w strefie euro, by ściślej ją zintegrować. Zapowiada, że celem jest zjednoczenie całej Unii a nie wyłącznie eurolandu. Propozycje Brukseli przewidują utworzenie osobnej linii budżetowej dla strefy euro oraz nowego stanowiska ministra finansów i gospodarki eurolandu, a także powołanie Europejskiego Funduszu Walutowego na wzór MFW.

2017-12-06, 15:04

Komisja Europejska proponuje reformy w strefie euro. Osobny budżet dla eurolandu
Dotychczas działała linia de minimis z której udzielono gwarancji na prawie 41 mld zl. Foto: Pixabay

Posłuchaj

KE zapowiada, że celem jest zjednoczenie całej Unii a nie wyłącznie eurolandu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ściślejsza integracja strefy euro ma - jak przekonuje Komisja - przygotować euroland na ewentualne kryzysy w przyszłości. Bruksela planuje reformy w taki sposób, by to jej rola została zwiększona, czyli by wzmocniona została metoda wspólnotowa kosztem międzyrządowej. Bruksela zaproponowała na przykład przekształcenie funduszu ratunkowego dla krajów z problemami w Europejski Fundusz Walutowy. Obecnie istniejący fundusz ratunkowy utworzyły państwa eurolandu w czasie kryzysu finansowego. Europejski Fundusz Walutowy ma być unijną instytucją.  

Komisja proponuje też utworzenie osobnej linii budżetowej dla eurolandu w unijnym budżecie. To nie ma być osobny budżet strefy euro - zastrzega Komisja, a niektórzy sugerują, że nie będzie on zbyt duży, co ma rozwiać obawy krajów bez wspólnej waluty dotyczące Unii dwóch prędkości. - Euro nie powinno dzielić Wspólnoty, powinna ją łączyć - powiedział komisarz do spraw gospodarczych Pierre Moscovici. 

Co więcej, mają być zachęty dla tych krajów spoza eurolandu, które zdecydują się na reformy strukturalne zbliżające je do spełnienia warunków wejścia do strefy euro. - Powinniśmy wesprzeć wysiłki unijnych krajów, które zdecydują się na dołączenie do strefy euro - dodał wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za strefę euro Valdis Dombrovskis. 

REKLAMA

Długofalowo, bo do 2025 roku, Bruksela chce też utworzenia stanowiska ministra do spraw finansowych i gospodarczych eurolandu, ale ma on być jednocześnie wiceszefem Komisji.

Propozycje dotyczące reform strefy euro będą omówione w przyszłym tygodniu w Brukseli przez europejskich przywódców. Po unijnym szczycie planowany jest szczyt eurolandu otwarty dla krajów, które nie mają wspólnej waluty. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej