Krytyczne opinie Komisji Weneckiej o Polsce? Ambasador liczy na dialog

Stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk, reprezentujący Polskę na obradach Komisji Weneckiej, podkreśla, że przyjechał w nadziei na "dobry dialog". Ze źródeł w KW wynika, że uwagi są krytyczne.

2017-12-08, 13:10

Krytyczne opinie Komisji Weneckiej o Polsce? Ambasador liczy na dialog
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Evlakhov Valeriy/Shutterstock.com

Na sesji plenarnej w Wenecji KW, organ doradczy Rady Europy, przyjmie dwie opinie dotyczące nowej ustawy o prokuraturze oraz nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i prezydenckich projektów ustaw dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Ambasador Stańczyk przedstawi stanowisko polskiego rządu na temat projektów dwóch opinii.

- Tego dialogu w przeszłości trochę nam brakowało - przyznał Stańczyk. W rozmowie z dziennikarzami przed przyjęciem opinii przez Komisję Wenecką ambasador dodał: "W przeszłości wiele naszych argumentów było ignorowanych".

Wyjaśnił, że polski rząd otrzymał projekty obu opinii i zostały one szczegółowo przestudiowane. - Na te dwa projekty została udzielona szczegółowa odpowiedź na piśmie - wskazał. I zauważył, że "skoro jest odpowiedź, to znaczy, że kwestionuje ona pewne ustalenia".

Powiązany Artykuł

unia europejska 1200 free 2.jpg
Sesja plenarna Komisji Weneckiej ws. reformy sądownictwa w Polsce

Krytyka w opiniach?

Jak wynika z informacji przekazanych przez źródła w organie doradczym Rady Europy, opinie są dość krytyczne i zawierają różne rekomendacje. Z nieoficjalnych informacji wynika także, że więcej krytyki zawiera opinia na temat ustawy o ustroju sądów powszechnych i dwóch projektów Andrzeja Dudy. Mniej negatywnych ocen jest w drugiej opinii na temat ustawy o prokuraturze.

REKLAMA

- To jest Komisja, która promuje demokrację w oparciu o rządy prawa - oświadczył Stańczyk. - Ale w swoich opiniach bardzo często odwołuje się do jakichś europejskich standardów. Budując te standardy albo bierze się jakąś średnią rozpatrywanych państw, albo buduje się jakiś system idealny - dodał.

Brak spójności w działaniach Komisji

- Problem polega na tym, że w stosunku do różnych członków Rady Europy używa się jednego lub drugiego modelu - powiedział polski przedstawiciel. Według niego jednym krajom "zaleca się pewną rzecz, która jest powszechnie akceptowana w Europie, w stosunku do innych państw proponuje się system idealny". - To nie jest spójne - podkreślił Stańczyk. - Polska jest w tej lepszej kategorii - ocenił przedstawiciel Polski przy Radzie Europy w odpowiedzi na pytanie, w której grupie jest Polska.

Na obradach Komisji Weneckiej Polskę reprezentuje stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk. Na obrady przybyli też członkowie KW Mariusz Muszyński i Bogusław Banaszak. Jest też honorowa przewodnicząca Komisji Weneckiej Hanna Suchocka.

Na początku piątkowych obrad na przewodniczącego KW został ponownie wybrany Włoch Gianni Buquicchio. To będzie jego piąta kadencja.

REKLAMA

Opinie zostaną przyjęte w piątek wczesnym popołudniem.

pr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej