"Poważne zagrożenie dla sądownictwa". Komisja Wenecka ocenia polskie ustawy

Komisja Wenecka przyjęła w piątek na sesji plenarnej dwie opinie na temat ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce.

2017-12-08, 14:15

"Poważne zagrożenie dla sądownictwa". Komisja Wenecka ocenia polskie ustawy
Siedziba Krajowej Rady Sądownictwa. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Przed przyjęciem opinii stanowisko polskiego rządu na ich temat przedstawił reprezentujący go na obradach stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk. Obrady na temat Polski trwały około dwóch godzin.

Opinie przyjęte w Wenecji przez organ doradczy Rady Europy dotyczą ustawy o prokuraturze oraz nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. KW oceniła, że zapisy stanowią "poważne zagrożenie" dla sądownictwa. Komisja stwierdziła również, że przyznanie parlamentowi prawa do wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, w tym wymiana obecnie zasiadających członków Rady, "doprowadzi do daleko idącego upolitycznienia tego organu". 

Powiązany Artykuł

sąd unia europejska trybunał 1200.jpg
Krytyczne opinie Komisji Weneckiej o Polsce? Ambasador liczy na dialog

W rozmowie z dziennikarzami przed przyjęciem opinii przez Komisję Wenecką Stańczyk podkreślił: "W przeszłości wiele naszych argumentów było ignorowanych". Dodał, polski rząd otrzymał projekty obu opinii i zostały one szczegółowo przestudiowane. - Na te dwa projekty została udzielona szczegółowa odpowiedź na piśmie - wskazał. Zauważył, że "skoro jest odpowiedź, to znaczy, że kwestionuje ona pewne ustalenia".

pr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej