Kara dla TVN. Komisja Europejska ostrożna; póki co monitoruję sytuację

- KE uważnie obserwuje ostatnie wydarzenia dotyczące mediów w Polsce - przekazała PAP rzecznika KE Nathalie Vandystadt. Dodała, że KE wie o karze nałożonej przez regulatora na komercyjnego nadawcę TVN. Obecne prawo nie daje Brukseli podstaw, by domagać się niezależności KRRiT.

2017-12-13, 17:31

Kara dla TVN. Komisja Europejska ostrożna; póki co monitoruję sytuację
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w poniedziałek, że zdecydowała o nałożeniu 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Niezależność regulatora audiowizualnego to bardzo ważna kwestia, kluczowa dla zabezpieczenia pluralizmu mediów i ich wolności. Dlatego KE zaproponowała w nowelizacji dyrektywy audiowizualnej, by władze regulacyjne w obszarze audiowizualnym i usług medialnych były niezależne - podkreśliła Vandystadt.

Dyskusje nad propozycją Komisji Europejskiej toczą się między przedstawicielami państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Oczekuje się, że dyrektywa zostanie przyjęta w 2018 roku.

Obecne unijne regulacje audiowizualne nie dają podstaw prawnych do tego, by Komisja mogła egzekwować niezależność regulatorów, takich jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

KE nie chce wiązać kary dla TVN z procedurą praworządności

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP wynika, że KE, w odróżnieniu od niektórych grup w Parlamencie Europejskim, nie chce na razie łączyć sprawy kary dla TVN z prowadzoną wobec Polski procedurą praworządności.

REKLAMA

W środę szef grupy liberalnej w PE Guy Verhofstadt uznał, że kara nałożona na TVN jest nie do zaakceptowania i powinna być powodem przyspieszenia prac w PE dotyczących artykułu 7 Traktatu UE wobec Polski.

Zaniepokojenie decyzją o ukaraniu nadawcy TVN 24 za domniemane stronnicze relacjonowanie demonstracji pod parlamentem w grudniu ubiegłego roku wyraził we wtorek Departament Stanu USA.

Kara dla TVN

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała w poniedziałek, że zdecydowała o nałożeniu 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r. Według KRRiT nadawca programu TVN 24 naruszył przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". Spółka TVN SA uznała decyzję Krajowej Rady za bezpodstawną i zapowiedziała odwołanie się od niej do Sądu Okręgowego w Warszawie.

dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej