Szef PKW krytycznie o zmianach w Kodeksie wyborczym. Chce spotkać się w tej sprawie z prezydentem

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej krytykuje uchwalone przez Sejm zmiany w Kodeksie wyborczym. Wojciech Hermeliński zapowiedział, że chce się spotkać w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

2017-12-15, 18:56

Szef PKW krytycznie o zmianach w Kodeksie wyborczym. Chce spotkać się w tej sprawie z prezydentem

Posłuchaj

Wojciech Hermeliński o zmianach w Kodeksie wyborczym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego, zmiany zbytnio poszerzają uprawnienia ministra spraw wewnętrznych w procesie wyborczym. Zgodnie z uchwalonymi poprawkami, będzie on wskazywał zarówno kandydatów na komisarzy wyborczych, jak i kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego.

- W pierwszym przypadku PKW będzie miała dwa miesiące na dokonanie wyboru stu komisarzy, co jest okresem zbyt krótkim i oddaje ministrowi inicjatywę w ich samodzielnym powołaniu - argumentował szef PKW.

W przypadku wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego, uprawnienia ministra spraw wewnętrznych zostały - jego zdaniem - poszerzone kosztem uprawnień prezydenta, Sejmu i Senatu - które w pierwotnym projekcie miały wskazywać kandydatów na to stanowisko. Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego, kompetencje przyznane ministrowi czynią go faktycznym organizatorem procesu wyborczego i referendalnego przy ograniczeniu roli PKW.

- Czy nie lepiej byłoby, żeby minister spraw wewnętrznych wziął na siebie obowiązek powoływania komisarzy i szefa Krajowego Biura Wyborczego? Byłby to jasny sygnał dla wyborców, że odchodzimy od systemu sędziowskiego i przyjmujemy system rządowy. To byłoby uczciwsze - tłumaczył.

REKLAMA

Przewodniczący PKW skrytykował również nową definicję znaku "x" na karcie wyborczej oraz pomysł, by w przypadku podejrzeń o nieprawidłowości podczas głosowania w obwodzie, obowiązek sprawdzenia głosowania nałożyć na PKW.

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Posłowie przyjęli między innymi przepis wprowadzający jednomandatowe okręgi w gminach do 20 tysięcy mieszkańców. Przegłosowano także 5-letnią kadencję samorządu oraz zniesiono możliwość głosowania korespondencyjnego. Nowe przepisy zakładają również dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Będzie ona liczona od przyszłorocznych wyborów samorządowych.

Po wyborach do parlamentu w 2019 roku wygaszona ma być kadencja Państwowej Komisji Wyborczej. Jej następny skład ma zostać wyłoniony przez Sejm po wyborach parlamentarnych 2019 roku. Siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powołanych przez Sejm.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej