Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji podsumowała rok pracy. "To był efektywny czas"

To był pracowity i efektywny czas - mówią o mijającym roku członkowie komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji warszawskiej. Gremium działa od maja. Jego członkowie w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podsumowali swoją dotychczasową pracę. 

2017-12-31, 08:37

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji podsumowała rok pracy. "To był efektywny czas"
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji . Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Pierwsze robocze posiedzenie komisji weryfikacynej odbyło się 27 maja. Pierwsze zbadane zreprywatyzowane nieruchomości to Twarda 8 i 10. Obie decyzje zwrotowe komisja uchyliła. Podobnie było z większością kolejnych zbadanych reprywatyzacji. Przewodniczący Patryk Jaki pracę komisji określa mianem "działalności państwotwórczej". - Komisja prowadzi prawie 170 postępowań, zwróciła do miasta majątek wart ponad pół miliarda złotych, wstrzymała wiele egzekujcji i znalazła dowody oraz dokumenty, których do tej pory żadne instytucje państwa nie znalazły - wylicza wiceminister sprawiedliwości. 

"

Patryk Jaki Komisja prowadzi prawie 170 postępowań, zwróciła do miasta majątek wart ponad pół miliarda złotych, wstrzymała wiele egzekujcji i znalazła dowody oraz dokumenty, których do tej pory żadne instytucje państwa nie znalazły

Komisja weryfikacyjna została powołana ustawą z marca tego roku. Na jej czele stoi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Pozostali członkowie gremium to wybrani przez Sejm przedstawiciele wszystkich sił politycznych, obecnych w parlamencie. 

Według posła Jana Mosińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, rok 2017 był dla komisji bardzo intensywny. - Do komisji trafiło ponad 125 tysięcy stron dokumentów - mówi Jan Mosiński. 

REKLAMA

Działanie komisji budzi kontrowersje. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uznała ją za organ niekonstytucyjny i skierowała do Naczelnego Sądu Admnistracyjnego wnioski o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Ten wszystkie dotychczas rozpatrywane wnioski oddalił, bo w jego ocenie sporu nie ma. 

TVP Info

Decyzje komisji

Bartłomiej Opaliński, który reprezentuje w komisji Polskie Stronnictwo Ludowe, mówi, że "decyzje komisji są coraz bardziej rozbudowane. - Ta dotycząca Noakowskiego 16 spełniła aż 6 z 8 przesłanek uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej - tłumaczy Bartłomiej Opaliński. 

W połowie grudnia Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia poprzez wpis w księdze wieczystej utrzymał w mocy decyzję komisji, uchylającą zwrot działki pod dawnym adresem Sienna 29. To pierwszy oficjalny powrót zreprywatyzowanej nieruchomości do zasobów miasta. Członek komisji Paweł Rabiej z Nowoczesnej zwraca uwagę na efekty. - Ja bym sobie życzył, aby inne organizacje i instytucje publiczne pracowały równie szybko i efektywnie jak komisja weryfikacyjna - powiedział Paweł Rabiej. 

REKLAMA

Oprócz zwrotów w naturze, w sytuacji, gdy doszło do nieodwracalnych skutków prawnych, komisja podejmowała decyzję o wpłacie na konto warszawskiego Ratusza pieniędzy uzyskanych podczas transakcji. Tak stało się w przypadku kamienic przy Nabielaka 9 i Noakowskiego 16. 

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o komisji. Zmienione przepisy mają przyspieszyć rozpatrywanie kolejnych spraw.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej