Święto Trzech Króli. Orszaki w całej Polsce
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako Święto Trzech Króli. Objawienie, nazywane z grecka Epifanią, oznacza zjawienie się, ukazanie się bóstwa w ludzkiej postaci. To dzień ulicznych jasełek – Orszaków Trzech Króli.
2018-01-05, 16:40
Posłuchaj
Święto Objawienia Pańskiego przypomina wiernym, że Bóg objawił się także poganom, którzy mają swoje miejsce w historii zbawienia. W sobotę 6 stycznia papież Franciszek o godzinie 10-tej będzie sprawował eucharystię w bazylice watykańskiej, a w południe będzie przewodniczył modlitwie "Anioł Pański". Tego dnia, ulicami ponad 660. miast w Polsce i za granicą, przejdą Orszaki Trzech Króli pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich".
- Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku czy światopoglądu - tłumaczą hasło tegorocznego pochodu jego organizatorzy - Fundacja Orszak Trzech Króli.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy - z 14 polskimi kolędami wraz z ich rysem historycznym.
W czasie tegorocznego Orszaku odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy pod nazwą "Mędrcy dla Wschodu", z której dochód zostanie przekazany na wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na terenie Polski na rzecz mieszkańców państw Europy Wschodniej.
REKLAMA
Kacper, Melchior i Baltazar
Z uroczystością Objawienia Pańskiego wiąże się zwyczaj święcenia kredy, kadzidła i wody. Jest to nawiązanie do drogocennych darów, które Trzej Królowie złożyli Dzieciątku: złota, kadzidła i mirry. Kredą wypisuje się na drzwiach litery K, M, B oraz cyfry nowego roku. Litery oznaczają imiona Mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: "Christus mansionem benedicat", to znaczy "Niech Chrystus błogosławi mieszkanie".
Od 2011 roku uroczystość Objawienia Pańskiego, po ponad 50. latach przerwy, jest w Polsce ponownie dniem wolnym od pracy. Wolne mają także mieszkańcy Austrii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Szwecji i Włoch.
pr, pap, iar
REKLAMA