Intensywny rok 2017 dla żołnierzy Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Prawie tysiąc żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w 2017 roku przysięgę wojskową. Łącznie w brygadzie służbę pełni ponad 1,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej. Lubelska brygada ma być sformowana do końca 2018 roku.

2018-01-06, 07:57

Intensywny rok 2017 dla żołnierzy Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej. Foto: MON

- Rok 2017 był bardzo intensywnym rokiem dla żołnierzy i Dowództwa 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sformowane zostały dowództwa batalionów lekkiej piechoty w Lublinie, Chełmie, Dęblinie i Zamościu oraz Białej Podlaskiej, a także rozpoczęto proces kompletowania ich stanów osobowych żołnierzami zawodowymi, żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej oraz pracownikami Resortu Obrony Narodowej – poinformował oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

W 2017 r. odbyło się pięć szkoleń podstawowych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, trwających 16 dni - dla osób, które nie odbywały czynnej służby wojskowej. Każde w tych szkoleń zakończone było złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej; dwie takie uroczystości odbyły się w Lublinie, dwie w Zamościu, a jedna - w Chełmie.

- W 2017 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przysięgę wojskową złożyło łącznie prawie tysiąc żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej – dodał Stanula.

REKLAMA

"

kpt. Damian Stanula W 2017 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przysięgę wojskową złożyło łącznie prawie tysiąc żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej

W brygadzie służą także żołnierze, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej i już wtedy złożyli przysięgę wojskową. Oni uczestniczyli w szkoleniach w trybie niestacjonarnym, organizowanych w dni wolne od pracy; łącznie trwały one osiem dni.

Stanula podkreślił, że żołnierze 2. Lubelskiej Brygady OT uczestniczyli w ub. roku w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach, "mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rządowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi". Brali też udział m.in. w ćwiczeniach „Dragon – 17” i „Huzar – 17”, w obchodach 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem czy w V Rajdzie Zapory w Bełżycach.

W 2018 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowanych jest siedem szkoleń podstawowych, które mają być zakończone przysięgami wojskowymi oraz trzy szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej.

Natomiast na przełomie stycznia i lutego oraz w sierpniu odbędą się 14–dniowe szkolenia zintegrowane, w których uczestniczyć mają wszystkie poddziały wchodzące w skład brygady. Szkolenia zintegrowane będą prowadzone w jednym z Ośrodków Szkolenia Poligonowego na terenie kraju.

REKLAMA

- Ponadto, równolegle do trwających szkoleń podstawowych i wyrównawczych, terytorialsi szkolić się będą w swoich specjalnościach wojskowych w ramach ćwiczeń rotacyjnych – zaznaczył Stanula.

Proces formowania 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma być sfinalizowany do końca 2018 roku. Obecnie Brygada liczy ponad półtora tysiąca żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i przeszło 200 żołnierzy zawodowych. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, które znajdują się w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej.

Lubelska Brygada jest jedną z trzech – obok Podkarpackiej i Podlaskiej – dotychczas utworzonych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, których formowanie w Polsce rozpoczęło się w 2017 r. Łącznie w szeregach WOT pełni służbę obecnie ok. 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, czyli ochotników, którzy chcą łączyć swoje życie zawodowe ze służbą wojskową.

W maju 2017 r. wyznaczono dowódców trzech kolejnych brygad - dwóch w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim; w tych województwach w najbliższym czasie ma ruszyć szkolenie ochotników. W styczniu wyznaczono dowódców kolejnych trzech brygad - świętokrzyskiej, łódzkiej oraz pomorskiej, co zapoczątkowuje formowanie WOT w Polsce centralnej.

REKLAMA

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach (po jednej w każdym województwie z wyjątkiem mazowieckiego, gdzie powołano dwie). W tym roku ma zostać uruchomione Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Żołnierze OT uzbrajani są w polskie karabinki i pistolety; na wyposażeniu jednostki są samochody ciężarowe, motocykle i quady.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. WOT mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

REKLAMA

Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT mają wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych.

ksem/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej