Marszałek ogłasza tygodniową żałobę narodową
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił siedmiodniową żałobę narodową po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Zginęli w niej między innymi prezydent Lech Kaczyński z małżonką, polscy parlamentarzyści, kombatanci i rodziny ofiar poległych w Katyniu.
2010-04-10, 13:49
Marszałek Sejmu zaznaczył, że żałoba odnosi się do wszystkich instytucji państwowych. Bronisław Komorowski wezwał Polaków do uczestniczenia w żałobie niezależnie od poglądów politycznych.
Nie ma prawicy ani lewicy. Jesteśmy razem wszyscy razem - mówił Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski na bardzo krótkim wystąpieniu w parlamencie.
Marszałek złożył wyraz współczucia Rodzinom Ofiar.
Bronisław Komorowski przypomniał, że konstytucja nakłada na Marszałku Sejmu obowiązek zapewnienia ciągłości państwa. Na tej podstawie zarządził tygodniową żałobę narodową.
Flagi opuszczone do połowy
Jeszcze zanim marszałek Sejmu formalnie ogłosił żałobę narodową, w całym kraju opuszczone zostały flagi państwowe, bandery na statkach. Na czarny zmieniły się kolory stron internetowych, m.in. kancelarii prezydenta, premiera, wszystkich ministerstw, IPN, RPO i poszczególnych służb - np. policji, Straży Granicznej, BOR. Na polecenie komendanta głównego policji czarne wstęgi umieszczone zostaną też przy policyjnych radiowozach.
Wystawiane będą też księgi kondolencyjne - m.in. w niedzielę w Gdańsku na Dworze Artusa o godzinie 11.30 (do godz. 20.00) i we wrocławskim ratuszu jeszcze w sobotę po południu, w Pałacu Prezydenckim.
W całym kraju odwoływane są też imprezy kulturalne i sportowe. Stacje radiowe nadają spokojną muzykę, stacje telewizyjne i portale internetowe zmieniły kolorystykę na ciemną.
Samolot TU-154 rozbił się przy podejściu do lądowania, ok. godz. 8.56, na lotnisku wojskowym Siewiernyj. Maszyna z lotniska Okęcie wystartowała o godz. 7.29. Na pokładzie było w sumie 96 osób: 88 pasażerów i ośmioosobowa załoga. Wszyscy zginęli.
ag, IAR, PAP
REKLAMA