PE: problemy z praworządnością na Malcie po zamordowaniu dziennikarki. Rekomendowane uruchomienie art. 7

Po zabójstwie dziennikarki, która pisała o przypadkach korupcji wśród polityków i na szczytach władzy delegacja eurodeputowanych była na Malcie pod koniec ubiegłego roku, by sprawdzić stan rządów prawa w tym kraju. Teraz ukazał się raport z ich wizyty.

2018-01-13, 13:11

PE: problemy z praworządnością na Malcie po zamordowaniu dziennikarki. Rekomendowane uruchomienie art. 7
Parlament Europejski. Foto: jorisvo/shutterstock.com

Posłuchaj

Poważne zastrzeżenia w PE ws. praworządności na Malcie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Malta 1200.jpg
Malta: zamach bombowy na dziennikarkę słynącą z tropienia afer

Europosłowie mówią, że mają dowody na systemowe i poważne naruszenie praworządności na Malcie. Piszą o braku niezależności sądownictwa i przejrzystości działania wszystkich instytucji, oraz o niejasnym podziale władzy. Deputowani podkreślają, że nie ma gwarancji niezależności Prokuratora Generalnego i że niezbędne są reformy. Zmieniony powinien być system selekcji i mianowania sędziów, obecnie wskazywanych przez rząd. Zwracają też uwagę na małą liczbę postępowań przy wielu zarzutach dotyczących korupcji i prania pieniędzy.

W raporcie można przeczytać m.in., że nie zostało wszczęte żadne postępowanie, kiedy pojawiły się zarzuty pod adresem osób z otoczenia premiera o korupcję i branie brudnych pieniędzy. Deputowani, którzy przygotowali raport uznali, że jest on tak druzgocący, że powinna się nim zająć Komisja Europejska i skorzystać z artykułu 7 unijnego traktatu.

pg


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej