Sytuacja powodziowa w Polsce. Zobacz szczegóły

Mieszkańcy sześciu województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, opolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego walczą ze skutkami powodzi. Fala kulminacyjna na Wiśle przesuwa się coraz bliżej południowej części województwa mazowieckiego.

2010-05-19, 17:52

Sytuacja powodziowa w Polsce. Zobacz szczegóły
powódź w południowej Polsce, źr.eastnews

Dotrze tam prawdopodobnie po północy. Na przyjście fali powodziowej na Odrze przygotowują się województwa lubuskie i wielkopolskie.

18 tysiecy osób na poludniu Mazowsza przygotowuje sie do ewakuacji. Stan alarmowy ogloszono w pieciu powiatach: lipskim, zwolenskim, kozienickim, garwolinskim i bialobrzeskim.
Najprawdopodobniej po pólnocy fala powodziowa na Wisle dotrze do Kozienic. Dzis mieszkancy otrzymuja decyzje ewakuacyjne. Tylko w Kozienicach swoje domy bedzie musialo opuscic okolo 11 tysiecy osób. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozlowski tlumaczy, ze sytuacja jest bardzo powazna. Prognozowana fala powodziowa na Wisle bedzie wysoka a poziom wody bedzie wyzszy niz waly.
Ewakuacja w powiecie lipskim juz trwa i przebiega sprawnie. Na razie zaplanowano ewakuacje 400 osób, niewykluczone, ze bedzie trzeba ewakuowac ponad 900 osób.

Prezydent Warszawy w zwiazku z ogloszeniem po poludniu pogotowia przeciwpowodziowego dla stolicy, uruchomil procedury dotyczace reagowania kryzysowego.

Bardzo trudna sytuacja jest w Sandomierzu. Prawobrzezna czesc miasta jest prawie calkowicie zalana. Strazacy i wszelkie sluzby walcza z czasem, by ewakuowac z podtopionych rejonów jak najwiecej osób.

REKLAMA

Sluzby ratownicze szacuja, ze z dotknietych powodzia terenów trzeba bedzie ewakuowac okolo 5 tysiecy osób. Na prawym brzegu rzeki trwa dramatyczna walka o uratowanie huty szkla, w której pracuje 2 tysiace mieszkanców. Od wczoraj trwa tam wygaszanie pieców, ale ten proces zajmuje okolo trzech dni. Ratownicy robia wiec wszystko, by do tego czasu do budynków huty nie wdarla sie woda.

Czesc mieszkanców prawobrzeznego Sandomierza nie chce sie ewakuowac, nie chca bowiem zostawiac swoich majatków; zwlaszcza, ze jak potwierdzaja wladze miasta, zanotowano juz pierwsze przypadki szabrownictwa. Dla ewakuowanych przygotowywano sale w miejscowym gimnazjum. Po lewej stronie Wisly miastu nic nie grozi, poniewaz ta czesc Sandomierza - w tym zabytkowe centrum - to czesc polozona na górze. Wkrótce do Sandomierza powinny dotrzec dodatkowe oddzialy wojska i dodatkowy sprzet, potrzebny do ewakuacji. Wedlug sztabu kryzysowego, woda na Wisle powoli opada.

W Tarnobrzegu woda przerwała waly wiślane i wdziera się na teren osiedli zamieszkalych przez kilka tysiecy ludzi. W miescie ewakuowano juz 1500 osób, drugie tyle jest w trakcie ewakuacji. Wielu mieszkanców nie chce jednak opuszczac swoich domów.

Stan alarmowy na polskich rzekach został przekroczony na 74 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Krakowie na Wiśle o 413 centymetrów, a w dorzeczu Odry na 62 stacjach - najwyższy poziom wzrostu wód zanotowano w Krzyżanowicach na Odrze o 354 centymetry.
Z powodu powodzi zamknięto 287 szkól i przedszkoli z województwa śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i opolskiego.

REKLAMA


W Malopolsce w 9 miejscowościach doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych. W miejscowosci Piotrowice w powiecie proszowickim wały nie wytrzymały na Wiśle. W ośmiu pozostałych przypadkach do uszkodzeń walów doszło na mniejszych rzekach w powiatach bocheńskim, krakowskim, brzeskim, oświęcimskim, dąbrowskim i wadowickim.


Z powodu podmycia słupów energetycznych, tylko w Małopolsce prądu nie ma 9 tysięcy odbiorców. Wylane rzeki spowodowały utrudnienia na 30 odcinkach dróg krajowych i wojewódzkich.
W Małopolsce ewakuowano dotąd ponad 1400 osób z miejscowosci Lipowa w powiecie proszowickim oraz z miejscowości Maniów w powiecie dąbrowskim. Zagrożone ewakuacją są także miejscowości: Brzegi, Grabie, część Niepołomic (powiat wielicki), okolice Brzeska, gminy Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów, Szczucin, Oleśno (powiat dąbrowski), Witów, Sokołowice, Krepa Sobolowicka , Przemyków (powiat proszowicki).

 

''

Na Podkarpaciu trudna sytuacja utrzymuje się w okolicach Tarnobrzega. Na tym terenie pracuje 200 strażaków i 8 łodzi ratunkowych. Calkowicie zalana jest Wielowieś, skad sluzby przyjmuja stale zgloszenia o ewakuacji. Czesciowo zostaly zalane miejscowosci: Sielec i Sobów. W Zakrzewiu i Dzikowie prowadzone są działania prewencyjne.
W poludniowej części województwa podkarpackiego służby w pojedyńczych przypadkach usuwają skutki zalań.

REKLAMA


W Województwie śląskim ewakuowano łącznie 1600 osób, w tym 40 osób z miejscowości Bieruń. Ewakuacja mieszkańców Bierunia nadal trwa. Zbiornik w Poraju ograniczył przepływ wody. Na razie nie ma większego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.


Podtopienia występują w powiatach: będzińskim, bielskim, gliwickim, lublinieckim, kłobuckim, myszkowskim, raciborskim, zawierciańskim, mikołowskim, żywieckim i częstochowskim. W Częstochowie zalane są dzielnice Stradom, Zawodzie, Gmaszyn, Aniołów. Z powodzią zmagają się także mieszkańcy gmin Poczesna, Koniecpol, Kamienica Polska. W Katowicach nieprzejezdna jest jedna droga i trasa kolejowa na odcinku Katowice- Bielsko Biała. W Bytomiu nieprzejezdna jest między innymi droga krajowa numer 88. Wprowadzono objazd do Wrocławia z Poznania i Krakowa.

Z powodzią zmagają się też Mysłowice, Siemianowice-Śląskie i Czechowice-Dziedzice.

Powódź w Czechowicach-Dziedzicach.Zobacz galerię!

REKLAMA


Na Śląsku nieprzejezdne jest sześć dróg o standardzie krajowym. Zamknięta jest droga ekspresowa S1 w miejscowości Lędziny. Droga krajowa numer 1 jest nieprzejezdna w Czechowicach-Dziedzicach. W Goczałkowicach Zdroju ruch odbywa się jednym pasem, w kierunku Katowic ruch jest zamknięty dla samochodów osobowych.


W Bieruniu nieprzejezdna jest droga krajowa numer 44. W miejscowości Kobiernice został zamknięty most na rzece Sola, na drodze krajowej 52. W Częstochowie został zamknięty zjazd na drogę krajową numer 1. W Skoczowie wyłączony z ruchu jest jeden pas ruchu na drodze krajowej 81.
W województwie świętokrzyskim trudna sytuacja jest nadal w gminach Nowy Korczyn i Połaniec. Wtamtym rejonie podtopionych jest ponad 320 gospodarstw. Do tej pory ewakuowano ponad 350 osób, a 3000 może być w najbliższym czasie ewakuowanych. Bez prądu pozostaje 31 gospodarstw.


W województwie opolskim służby prowadzą działania, aby zapobiec przedostawaniu się wody do Kędzierzyna-Koźla, z rejonu budowy obwodnicy miasta.


Odnotowano znaczny wzrost wody w miejscowości Krapkowice. Prowadzone są czynności związane z ewakuacją ludności z zagrożonych terenów i zabezpieczaniem obiektów znajdujących się w miejscowości Krapkowice. Trwają intensywne przygotowania do zapewnienia przepływu wody przez Opole.

REKLAMA


Służby zmniejszają zrzuty wody ze zbiornika Nyskiego, przed nadejściem fali na rzece Odrze. Nie ma zagrożenia kaskady Nyskiej ze względu na wcześniejsze przygotowanie rezerwy wody napływającej z Nysy Kłodzkiej. Zbiornik Nyski jest w stanie przyjąć ilości napływających z rzeki Nysa Kłodzka.

 

''

W Brzegu trwają działania mające na celu obronę ul. Oławskiej poprzez budowanie wałów przeciwpowodziowych. Największe zagrozenie występuje na rzece Mała Panew, gdzie poziom wody uzyskał stan z 1997 roku. Trwają akcje ratownicze związane z zabezpieczeniem linii obrony oraz ewakuacją osób z terenów zalanych zabezpieczając funkcjonowanie ludności w miejscowościach wzdłuż Malej Panwi.


Przerwane zostały zabezpieczenia w Krasiejowie od strony drogi wojewódzkiej. Ewakuowano przedszkole. Przygotowano ewakuację z terenu gminy Ozimek. Złożona sytuacja jest w okolicy Huty Szkła Jedlicze, ze względu na brak możliwości przerwania procesu technologicznego. Trwają intensywne prace związane z zabezpieczeniem terenu poniżej zbiornika Turawskiego.

REKLAMA


W powiecie strzeleckim zamknięta jest lokalna linia kolejowa Zawadzkie-Fosowskie, ze względu na zagrożenie mostu.


W związku z powodzią przeprowadzono ustalenia w sprawie zabezpieczenia instalacji i magazynów substancji niebezpiecznych w Kędzierzynie - Koźlu - baza paliw PKN Orlen przy ul. Łukasiewicza - zostały opróżnione i otwarte, co zabezpiecza je przed spłynięciem w przypadku zalania falą powodziową.

 

''

Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 45 w miejscowości Żywocice. Przywrócony został przejazd drogi krajowej 42/45 w Gorzowie Śląskim.

REKLAMA


W wyniku przerwania walów zostały zalane tereny w okolicy miejscowości Kielcza i Zedowice, w powiecie strzeleckim.


W województwie podlaskim usuwane są skutki trąby powietrznej, która przeszła nad gminami:Wizajny, Rutka Tartak, Przerosl i Jeleniewo W gminach zostały uszkodzone drogi.

W województwie dolnośląskim trwają przygotowania na przyjście fali powodziowej. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformował, że największe zagrożenie powodziowe występuje w dolinie Odry na calym odcinku. Przekroczone są stany ostrzegawcze na wszystkich wodowskazach na Odrze oraz stany alarmowe na większości wodowskazów. Od godzin porannych trwa ewakuacja 350 osób we wsi Stary Górnik i Stary Otok. Pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono dla miasta Oławy, gminy Oława, Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice oraz gminy Domaniów, a także na obszarze powiatów: wrocławskiego, trzebnickiego, średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, głogowskiego i miasta Wrocławia.


W województwie łódzkim wprowadzono stan alarmu przeciwpowodziowego w 11 gminach: Poddębice, Wartkowice (powiat poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Świnice Warckie, Łęczyca (powiat łęczycki), Sędziejowice, Szadek (powiat laski), Inowłódz i miasto Tomaszów Mazowiecki (powiat tomaszowski), Działoszyn (powiat pajeczanski) oraz stan pogotowia przeciwpowodziowego w 7 gminach: Uniejów, Peczniew, Zadzim, Dalików (powiat poddębicki), Rzeczyca i Tomaszów Mazowiecki (powiat tomaszowski), Grabów (powiat łęczycki).

REKLAMA


W województwie lubelskim służby przygotowują się na falę powodziową. Gminy nadwiślańskie z terenu województwa zagrożone są powodzią. Od wtorku dla tych obszarów wojewoda lubelski ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Aktualny rozwój wydarzeń na Wiśle w południowej części Polski wskazuje, że poziom wody na odcinku województwa lubelskiego może wynieść nawet 780 centymetrów. W pogotowiu są nie tylko jednostki państwowej straży pożarnej, ale i jednostki ochotniczych drużyn pożarniczych.


Na podstawie aktualnej diagnozy najbardziej zagrożone są miejsca: Janiszów, wplyw Sanny do Wisly - gdzie może wystąpić tzw. cofka wody i rozlanie się Sanny na pobliskie tereny. Zagrożony wydaje się być także rejon Wilkowa, ujście Chodelki i okolice Bochotnicy w pobliżu Kazimierza Dolnego. Niebezpieczeństwo przelania wody może pojawić się także na odcinkach, gdzie trwają prace remontowo-modernizacyjne wałów. W newralgicznych punktach zorganizowane zostały grupy monitorujące stan wałów.


W przypadku konieczności ewakuacji ludności służby ratownicze mogą liczyć na wsparcie m.in. 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie i 3 Brygady Zmechanizowanej im. Romualda Traugutta w Lublinie.


W województwie lubuskim na razie sytuacja hydrologiczna nie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców. Przekroczone są stany alarmowe na Odrze w miejscowościach Nietków i Cigacice oraz w Nowej Soli. Stan ostrzegawczy przekroczony jest w Polecku i Krośnie Odrzańskim. Sytuacja na lewobrzeżnych dopływach rzeki Odry jest stabilna. Nie występuje na ten moment zagrożenie powodziowe dla terenów zabudowanych. Służby ratownicze i samorządy na bieżąco monitorują sytuację i są w gotowości do podejmowania działań.

REKLAMA


W województwie wielkopolskim prowadzony jest stały monitoring stanów wód. Służby są gotowe do działań. Prowadzona jest obserwacja ze szczególnym uwzględnieniem powiatów, przez obszar których przepływają rzeki Warta, Prosna, Ner i Notec.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej