Matura z języka polskiego 2018. Jakie tematy mogą się pojawić?
Egzaminy maturalne już tuż, tuż. Po przeanalizowaniu arkuszy egzaminu maturalnego z języka polskiego (poziom podstawowy) z lat ubiegłych nasuwa się kilka wniosków.
2018-04-11, 07:00
Mickiewicz to podstawa
Powiązany Artykuł
"Poloneza czas zacząć". Nadchodzi sezon studniówek
W szkolnej rywalizacji między Adamem Mickiewiczem a Juliuszem Słowackim Centralna Komisja Egzaminacyjna stawia wyraźnie na tego pierwszego. Wieszcz narodowy pojawia się regularnie na kartach arkuszy.
W 2007 roku abiturienci mierzyli się z "Dziadami", a rok później zdający analizowali fragment "Ody do młodości". W 2009 uczniowie porównywali postacie Zosi i Telimeny z "Pana Tadeusza", w 2011 pojawił się wiersz "Gdy tu mój trup...", a rok później znów "Dziady". W 2015 (matura w starej formule) uczniowie po raz kolejny mieli do czynienia z "Dziadami". W 2016 roku Mickiewicz zadebiutował na maturze w nowej formule (też "Dziady").
Nic dwa razy się nie zdarza?
Już z poprzedniego punktu płynie wniosek, że pewne lektury mogą się na egzaminie maturalnym z języka polskiego powtórzyć.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jak ostatecznie wypadły matury 2017? Znamy wyniki
"Potop" Henryka Sienkiewicza pojawił się w tematach wypracowań w 2005, 2014 i 2017 (matura w starej formule) roku. "Granicę" Zofii Nałkowskiej można znaleźć w arkuszach z 2007, 2011 i 2016 (matura w starej formule) roku. Z "Lalką" Bolesława Prusa maturzyści mieli do czynienia w 2008, 2012 i 2015 (matura w nowej formule). "Chłopi" Władysława Reymonta byli "bohaterami" matury w 2006 i 2009 roku. Dwa razy pojawiło się także "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego (2007 i 2013 rok) i "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej (2013 i 2017 - matura w starej formule).
Matura 2017 (nowa formuła): "Ziemia, planeta ludzi", "Słysze czas"
Matura 2017 (stara formuła): "Potop", "Gloria victis", "Rzeki"
Matura 2016 (nowa formuła): "Dziady", "Dałem słowo"
Matura 2016 (stara formuła): "Do snu", "Pochwała snów", "Granica"
Matura 2015 (nowa formuła): "Lalka", "Ta jedna sztuka"
Matura 2015 (stara formuła): "Z legend dawnego Egiptu", "Dziady", "Ziele na kraterze"
Matura 2014: "Potop" i "Wesele"
Matura 2013: "Gloria victis", "Mazowsze" i "Przedwiośnie"
Matura 2012: "Dziady", "Lalka" i "Ludzie bezdomni"
Matura 2011: "Gdy tu mój trup…", "Światło w ciemnościach", "Granica"
Matura 2010: "Świętoszek", "Zdążyć przed Panem Bogiem"
Matura 2009: "Chłopi", "Pan Tadeusz"
Matura 2008: "Oda do młodości", "Któż nam powróci", "Lalka"
Matura 2007: "Dziady", "Przedwiośnie", "Granica"
Matura 2006: "Makbet", "Chłopi"
Matura 2005: "Potop", "Kordian", "Nie-Boska komedia"
Ulubione epoki twórców arkuszy
Powiązany Artykuł
Dyrektor CKE odpowiada na najważniejsze pytania
Jeśli przyjrzymy się tematom wypracowań, zauważymy, że twórcy zadań maturalnych raczej nie sięgają do bardzo starych tekstów.
REKLAMA
Poza Adamem Mickiewiczem (1798-1855) pojawiają się głównie pisarze urodzeni po 1830 roku, przedstawiciele pozytywizmu, Młodej Polski i XX-lecia międzywojennego. Najpopularniejsi to: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Władysław Stanisław Reymont, Stanisław Wyspiański, Stefan Żeromski i Zofia Nałkowska.
Z analizy arkuszy wynika, że jeśli nastawiamy się na interpretację tekstu poetyckiego, to warto mieć wiedzę na temat polskiej poezji współczesnej, szczególną uwagę należy zwrócić na noblistów. W zadaniach maturalnych można znaleźć bowiem Wisławę Szymborską (Nobel - 1996) i Czesława Miłosza (Nobel - 1980).
Jakie lektury warto sobie przypomnieć?
Przed majowym egzaminem warto sobie przypomnieć: "Bogurodzicę", fraszki, pieśni i treny Jana Kochanowskiego, bajki i satyry Ignacego Krasickiego, sonety Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego, pamiętniki Jana Chryzostoma Paska oraz wiersze: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jana Kasprowicza, Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, Jana Lechonia, Juliana Przybosia, Józefa Czechowicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka, Mirona Białoszewskiego, Ewy Lipskiej i Adama Zagajewskiego.
A także: "Romantyczność", "Pana Tadeusza" i "Dziady" Adama Mickiewicza, "Kordiana" Juliusza Słowackiego, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta, "Ludzi bezdomnych" i "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Cudzoziemkę" Marii Kuncewiczowej, "Granicę" Zofii Nałkowskiej, "Drogę donikąd" Józefa Mackiewicza, "Solaris" Stanisława Lema, "Austerię" Juliana Stryjkowskiego, "Kronikę wypadków miłosnych" Tadeusza Konwickiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego.
REKLAMA
Jak również: opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, Bruno Schulza, Tadeusza Borowskiego i Mirona Białoszewskiego oraz dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sławomira Mrożka i Tadeusza Różewicza.
Warto też zajrzeć do: Biblii, mitologii, "Króla Edypa" i "Antygony" Sofoklesa, pieśni Horacego, "Dziejów Tristana i Izoldy", "Makbeta" i "Hamleta" Williama Szekspira, "Świętoszka" Moliera, "Cierpień młodego Wertera" Jana Wolfganga Goethego, "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego, "Jądra ciemności" Josepha Conrada, "Procesu" Franza Kafki, "Dżumy" Alberta Camusa, "Roku 1984" George'a Orwella, "Sztukmistrza z Lublina" Isaaca Bashevisa Singera, "Stu lat samotności" Gabriela Garcii Margueza, "Imienia róży" Umberto Eco i "Don Kichota" Miguela Cervantesa.
W podstawie programowej można znaleźć też informację, że maturzysta powinien się zapoznać z wybranymi filmami polskich reżyserów (np. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego) i homilią Jana Pawła II wygłoszoną 2 czerwca 1979 roku w Warszawie na Placu Zwycięstwa (Piłsudskiego).
W ramach przygotowań do matury warto też przejrzeć arkusze z poprzednich lat. Są one dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
CKE, kk
REKLAMA
REKLAMA