"Fake news" tematem konferencji poświęconej papieskiemu orędziu do ludzi mediów

2018-01-24, 15:46

"Fake news" tematem konferencji poświęconej papieskiemu orędziu do ludzi mediów
Papież Franciszek zaapelował o krzewienie "dziennikarstwa pokoju". Foto: PAP/EPA/Alessandro di Meo

Problem coraz częstszych "fake newsów" oraz odpowiedzialność dziennikarza za przekazywanie prawdy i budowanie wspólnoty. To, zdaniem ekspertów, najważniejsze punkty tegorocznego orędzia papieża Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Posłuchaj

Orędzie papieża Franciszka. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W środę Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona ludzi mediów i prasy katolickiej. Z tej okazji papież Franciszek ogłosił Orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku pod hasłem: "Prawda was wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju".

"Tak zwany fake news ma dwie twarze"

W orędziu papież ostrzegał, że tzw. fake newsy, opierając się na stereotypach i uprzedzeniach, rozbudzają lęk, pogardę, gniew, frustrację i tworzą wrogów. Zaapelował o krzewienie "dziennikarstwa pokoju".

Treść papieskiego orędzia skomentowali eksperci podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik ocenił, że w papieskim przesłaniu "najważniejszy jest człowiek". - "Fake news" ma dwie twarze. Twarz oprawcy i twarz ofiary. Dlatego Ojciec Święty staje w obronie człowieka - zaznaczył duchowny.

Ks. Rytel-Andrianik dodał, że problem fałszywych informacji dotyka nie tylko Kościół, ale różne instytucje i społeczeństwa. - Od afery Watergate w 1974 roku mówi się, że media to czwarta władza, ponieważ ich wpływ na rzeczywistość jest kluczowy. Dziś pojawiła się kwestia internetu, gdzie każdy może umieszczać informacje jakie chce, nawet nie będąc profesjonalnym dziennikarzem. Dlatego papież Franciszek staje po stronie człowieka, który jest często ofiarą fake newsów - powiedział rzecznik episkopatu.

Powiązany Artykuł

papież franciszek free 1200.jpg
Papież Franciszek: nie można iść na żaden kompromis ws. wykorzystywania dzieci



"Walka o prawdę jest wyzwaniem"

Zdaniem dominikanina o. Stanisława Tasiemskiego z Katolickiej Agencji Informacyjnej, podjęcie przez papieża Franciszka tematu "fake newsów" świadczy o tym, że żyjemy w świecie, w którym "walka o prawdę jest wyzwaniem".

- Ojciec Święty wyraźnie zwraca uwagę na dwa elementy: kwestię budowania wspólnoty i ocalenia godności zawodu dziennikarza. Po to, żeby dziennikarz nie czuł się najemnikiem, ale twórcą społeczeństwa, w którym żyje. Papież wskazuje na to, że bardzo istotna jest świadomość naszej odpowiedzialności - podkreślił o. Tasiemski.

Dominikanin dodał, że papież zachęca dziennikarzy, aby oceniali swoją pracę "po owocach" i zadawali sobie pytanie: "czy ta informacja buduje wspólnotę, buduje człowieka, czy przeciwnie, poniża człowieka i powoduje społeczne napięcia?".

Jak przypomniał o. Tasiemski, papież Franciszek sam w przeszłości niejednokrotnie padał ofiarą fałszywych informacji. - Taki bardzo częsty stereotyp. Fake news w gruncie rzeczy to przeciwstawianie dobrego papieża złym episkopatom. To się powtarza pod różnymi szerokościami geograficznymi. Tymczasem papież często zwraca uwagę na konferencje biskupie, na to, że biskupi w danym kraju najlepiej znają sytuację i dobrze, abyśmy także na to zwracali uwagę - wyjaśnił dominikanin.

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński zaznaczył, że w orędziu papież Franciszek opisał świat, w którym "fake newsów" jest bardzo dużo i "stają się one ważniejszą częścią przestrzeni medialnej, niż prawda".

- Jak sobie radzić? Trzeba wybrać te osoby, które są wiarygodne, czyli mieć przewodnika po świecie, a po drugie, patrzeć na to, na ile źródłowa jest informacja i od kogo pochodzi. Dla dziennikarzy najważniejsze jest badanie źródeł i wrócenie do klasycznego dziennikarstwa. Informacja musi być z dwóch rozdzielnych źródeł - zaznaczył Skowroński.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w pierwszą niedzielę maja, ale Kościoły lokalne mają całkowitą swobodę w ustaleniu tej daty.


Dzień obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II, a ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 r. Od 1986 roku papieskie orędzie ogłaszane jest co roku 24 stycznia, w dzień św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy.

mg

Polecane

Wróć do strony głównej