Nowa strategia UE dobra dla Polski? Spór komisarzy
Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenił, że projekt strategii Europa 2020, po wprowadzeniu zmian, odpowiada interesom Polski i innych państw UE. Z kolei była komisarz Danuta Huebner obawia się, że mniej pieniędzy może trafić na takie cele jak rolnictwo czy polityka spójności, czyli wyrównywanie szans między nowymi i starymi krajami Unii.
2010-03-03, 17:08
Komisja Europejska ogłosiła w środę nową strategię Europa 2020, która ma zastąpić nieskuteczną Strategię Lizbońską.
Strategia Europa 2020 ma trzy priorytety: inteligentny rozwój oparty na wiedzy i innowacji, zrównoważony wzrost oparty na gospodarce niskoemisyjnej oraz wspieranie wzrostu zatrudnienia i spójności gospodarczej, terytorialnej i społecznej. Strategia odnosi się też do celów ważnych m.in. dla Polski, jak potrzeba utrzymania nakładów na infrastrukturę podstawową: transportową i energetyczną.
Poprawiona strategia "bez zasadzek"
Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski ocenia nową strategię pozytywnie. "Mamy strategię, z którą można się utożsamiać w rożnych częściach Europy, także w tych krajach, które nadal sprzątają po komunizmie" - powiedział polski komisarz. Jak dodał, w ostatecznej wersji propozycji KE "nie ma zasadzek" na interesy takiego czy innego kraju członkowskiego. Podkreślił, że po dyskusjach nad kształtem nowej strategii w gronie komisarzy, doszli oni do wniosku, że polityka spójności powinna pozostać głównym instrumentem realizacji unijnej strategii Europa 2020.
Tym samym komisarz odniósł się do zarzutów stawianych wcześniej przez polskich dyplomatów, iż strategia, która koncentruje się na inwestycjach w badania i innowacje oraz gospodarkę opartą na wiedzy, jest napisana pod kątem wyłącznie starych krajów UE. Zdaniem Lewandowskiego, te obawy zostały jednak rozwiane po zmianach, jakie do projektu KE wprowadzili komisarze podczas ubiegłotygodniowego dwudniowego seminarium w Brugii na północy Belgii.
REKLAMA
"Kolegium komisarzy podpisało się po zmianach wprowadzonych w Brugii. W strategii jest 17 odniesień do spójności. A sama spójność, nazwana jako +terytorialna, gospodarcza i społeczna spójność+, jest jednym z trzech głównych celów strategii" - powiedział Lewandowski.
Huebner: nowe cele kosztem polityki spójności
Danuta Huebner, była polska komisarz, obecnie szefowa komisji ds. rozwoju regionalnego PE zgodziła się z celami zawartymi w strategii. Podkreśliła, że cele te są korzystne także dla nowych krajów, jak Polska. "Nowe kraje nie mają komfortu, by skupić się tylko na infrastrukturze. Jeśli innowacyjność i cele związane z rozwojem zrównoważonym zostawimy na jutro, to się spiszemy na straty. Europa musi zrobić dużo, a my jeszcze więcej. Trzeba nadrobić i wpisać się w cele przewidziane dla starej piętnastki" - powiedziała.
Według Huebner "zagrożeniem dla strategii Europa 2020 jest to, że budżet UE zostanie podzielony na sektory", odpowiadające konkretnym celom. A ponieważ jest mała szansa, że przywódcy państw UE podniosą wielkość unijnego budżetu (powyżej obecnego niecałego 1 proc. PKB), to istnieje ryzyko, że środków na nowe rubryki trzeba będzie szukać, obcinając środki na politykę spójności lub rolnictwo, które stanowią dziś dwa główne wydatki z unijnej kasy.
Tymczasem zdaniem Huebner, obecna polityka spójności świetnie realizuje nowoczesne cele, jak ochrona środowiska czy innowacyjność.
REKLAMA
Komisarz Lewandowski nie podzielił tego rodzaju obaw. "Jesteśmy świadomi tego, co może nam grozić w rozmowach budżetowych w przyszłości, takie sektorowe podejście również, ale nie sądzę, by nośnikiem zagrożenia była ta strategia" - powiedział. Zapewnił, że finansowanie nowych celów, jak walka ze zmianami klimatycznymi czy innowacyjność, nie odbędzie się na zasadzie "zamiast pieniędzy na rolnictwo", ale "jako element uzupełniający".
Strategia ma być omówiona na unijnym szczycie za trzy tygodnie, a ostatecznie zatwierdzona w czerwcu. Wtedy nowy plan zastąpi słynną Strategię Lizbońską, która poniosła spektakularne fiasko. W 2000 roku Unia Europejska założyła, że w ciągu dekady stanie się najbardziej konkurencyjną gospodarką świata. Minęło 10 lat, cel nie został zrealizowany.
ag, PAP, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
REKLAMA