Poseł Nowoczesnej: zlikwidujemy program 500 plus, zastąpimy go "Aktywną rodziną"

- Zlikwidujemy program 500 plus, gdy dojdziemy do władzy; wprowadzimy Aktywną Rodzinę - zapowiedział wiceprzewodniczący Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

2018-01-26, 11:05

Poseł Nowoczesnej: zlikwidujemy program 500 plus, zastąpimy go "Aktywną rodziną"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Iakov Filimonov/shutterstock.com/cc

Ocenił, że program 500 plus jest "niesprawiedliwy i opresyjny wobec klasy średniej", bo nie zachęca do aktywności zawodowej rodziców. - Propozycja programowa Nowoczesnej "Aktywna Rodzina" to duża ulga, ale w zamian za aktywność zawodową rodziców - mówił Witold Zembaczyński w Polskim Radiu 24. - Czyli - jesteś aktywny dostajesz możliwość ulgi, która jest znacznie większa niż 500 plus - dodał.

- Będzie więcej pieniędzy dla tych, którzy są aktywni i będzie sprawiedliwie dla tych, którzy powinni otrzymać tę pomoc - zapewniał poseł Nowoczesnej.

Dopytywany, czy oznacza to, że w chwili, gdy Nowoczesna dojdzie do władzy, zlikwiduje program 500 plus, odpowiedział: "Tak, oczywiście". - Zlikwidujemy i wprowadzamy "Aktywną rodzinę" - powiedział Zembaczyński.

"Ten program niweluje ubóstwo, ale nie zachęca do aktywności"

- 500 plus miało być na każde dziecko. Nie jest. Kłamali - mówił poseł. - I jeszcze jest to program, który jest opresyjny wobec klasy średniej - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że w jego opinii 500 plus "oczywiście ma swoje pozytywne efekty, bo zniwelował strefę ubóstwa, ale z drugiej strony nie zachęca do aktywności" zawodowej rodziców.

REKLAMA

Do zapowiedzi Witolda Zembazyńskiego na Twitterze odniosła się Beata Mazurek z PiS. - Ze świadczenia, które chce zlikwidować Nowoczesna korzysta 2,4 mln rodzin, a w nich 3,65 mln dzieci - napisała rzeczniczka partii.

Rządowy program "Rodzina 500 plus" przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, wypłacanego bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dziecko do 18. roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze lub jedyne dziecko; wówczas obowiązuje kryterium dochodowe (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę) - wynosi 800 lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej