Marszałek Sejmu z wizytą w Berlinie. "Duże szanse na poprawę relacji polsko-niemieckich"

- Wydaje mi się, że są bardzo duże szanse na poprawę klimatu relacji polsko-niemieckich, ale przed nami jest ogromna praca - powiedział w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński po spotkaniu z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble. Jednocześnie marszałek poinformował, że zaprosił swojego odpowiednika do Polski.

2018-02-01, 16:35

Marszałek Sejmu z wizytą w Berlinie. "Duże szanse na poprawę relacji polsko-niemieckich"

Kuchciński przebywał w czwartek z wizytą w Berlinie. Po spotkaniu z Schaeublem pytano go, czy "można mówić o poprawie relacji polsko-niemieckich". 
- Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o poprawę czy rozwój stosunków polsko-niemieckich, polepszanie klimatu w relacjach polsko-niemieckich, to moim zdaniem szanse są bardzo duże - powiedział marszałek dziennikarzom. 

- Ale przed nami jest ogromna praca, polegająca m.in. na potrzebie włączenia się parlamentów, posłów i deputowanych do Bundestagu, nie tylko w kategoriach dotychczasowej praktyki spotkań grup bilateralnych, niektórych komisji sejmowych czy spotkań prezydiów Bundestagu i Sejmu, ale także zainicjowanie zapowiedzianych czy omawianych przed laty wizytacji grup parlamentarzystów polskich w Niemczech i niemieckich w Polsce, w różnych częściach Niemiec i Polski, nie tylko w Berlinie i Warszawie - zauważył Kuchciński. 

Dodał, że celem tych wizytacji byłoby "lepsze poznanie spraw" interesujących oba kraje oraz ułatwienie stosunków między Polską a Niemcami. - To składa się na wielki plan przełamywania barier i granic, które po czasach komunistycznych tkwią w UE - podkreślił. 

Pytany, czy podczas spotkania z Schaeublem była mowa o reparacjach wojennych od Niemiec czy nowelizacji ustawy o IPN odparł, że temat ten się nie pojawił. Jak zaznaczył, rozmowa dotyczyła m.in. współpracy parlamentów obu krajów oraz przyszłości Unii Europejskiej. 

REKLAMA

Zaproszenie do Polski

Kuchciński przekazał, że na spotkaniu z Schaeublem zaprosił swojego rozmówcę do Polski. - Zaprosiłem pana przewodniczącego Schaeuble do oficjalnej wizyty w Polsce. Również zaprosiłem na oficjalną rocznicę 550-lecia powstania Sejmu dwuizbowego, która odbędzie się 13 lipca br. - zaznaczył.

Pytany, czy podczas rozmowy był poruszany temat przyszłości Unii Europejskiej, Kuchciński powiedział, że "jest to jeden z obszarów, w którym Polska i Niemcy mają bardzo podobny punkty widzenia".

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że w 2018 r. przypada stulecie tworzenia Europy narodów, kiedy - jak dodał - uformował się doktryna polityczna oparta na Europie narodów.

- Myślę, że to jest kierunek dla poważnych zmian ewolucyjnych, dążących do integracji Unii Europejskiej. Wspólnie jesteśmy zdania, że chcemy być w Unii Europejskiej, chcemy ją wspólnie tworzyć, chcemy ją wzmacniać, ale w Unii opartej na solidarnej współpracy równych z równymi i wolnych z wolnymi - podkreślił marszałek Sejmu.

REKLAMA

Kuchciński negatywnie ocenił pomysł przekształcenia Unii Europejskiej w federację. - Nie wyobrażam sobie Unii Europejskiej jako unii regionów czy jako federacji. Natomiast chcemy rozmawiać o przyszłości Europy solidarnych państw - zaznaczył. 

Dodał, że pośpiech w rozmowach nad przyszłością Wspólnoty nie jest wskazany. - Pośpiech i szybkie propozycje, w postaci np. białej księgi czy postaci stanów zjednoczonych UE - do tego jest dystans. My ten dystans podzielamy. Przedstawiłem panu przewodniczącemu negatywną opinię ze strony polskiego parlamentu - podkreślił. 

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej