Bronisława Orwiec-Loeffler

Członkini Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Podhala

2010-04-10, 15:05

Bronisława Orwiec-Loeffler

Bratanica Franciszka Orawca "Dewaja" z Poronina, polskiego oficera zamordowanego w Katyniu przez NKWD, łączniczka Oddziału "Ciupaga" Armii Krajowej w Poroninie w czasie II wojny światowej, członkini Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich z Podhala, lekarz stomatolog, aktywna działaczka Związku Podhalan.

Urodziła się 16 lutego 1929 roku. Mieszkała w rodzinnym Poroninie koło Zakopanego.
W latach 1947-1952 studiowała na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Krakowie. W latach 1953-1989 pracowała w swoim zawodzie w Nowym Targu, Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie a następnie w Zakopanem. Koledzy stomatolodzy zapamiętają ją, jako serdeczną, ciepłą, uczynną i przyjacielską Panią doktor. Często można było ją spotkać na tatrzańskich szlakach.

Pani Bronisława była bardzo aktywna społecznie. Wielokrotnie zasiadała w zarządzie Związku Podhalan. Szczególnie aktywnie angażowała się w wiele działań patriotycznych, a szczególnie dbała o pamięć pomordowanych w Katyniu. Była inicjatorką wystawy "Katyń - walka o prawdę" w Poroninie w 2001 roku. Przywiozła też urnę z katyńską ziemią, którą złożono w Poroninie pod obeliskiem poświęconym ofiarom Katynia.

Została odznaczana Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrną odznaką "Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej" i odznaką "Za wzorową pracę w służbie zdrowia".

W 2003 roku zmarł jej mąż, inżynier budownictwa, Wiesław Loeffler. Mieli córkę Anitę oraz wnuka Łukasza.

Rodzina Orawców była bardzo zasłużona dla Poronina. Rodzice Bronisławy byli zaangażowani w ruch oporu. Ukrywali oni ludzi poszukiwanych przez gestapo oraz pomagali w organizacji przerzutu osób przez granicę, za co byli więzieni.

W czasie II wojny światowej w domu Orawców w Poroninie ukrywał się żołnierz, Franciszek Gajowniczek - człowiek, za którego w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w sierpniu 1941 roku oddał życie święty Maksymilian Maria Kolbe.

Stryjem Bronisławy Orawiec-Loeffler był płk. Franciszek Orawiec, dowódca 2. Pułku Strzelców Podhalańskich, zamordowany w 1940 roku Katyniu przez NKWD.

W rodzinie Bronisławy Orawiec-Loeffler zachował się list napisany przez płk. Orawca z obozu w Kozielsku, który został przekazany do IPN w Krakowie.

Bronisława Orawiec-Loeffler przez wiele lat marzyła, aby osobiście oddać hołd swojemu stryjowi pochowanemu w katyńskim lesie. 10 kwietnia 2010 roku to jej pierwsza i ostatnia podróż na grób pułkownika.

źr. PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej