Uroczystości pogrzebowe Gen. Franciszka Gągora

Mszą w kościele pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie rozpoczęły się w środę w południe uroczystości pogrzebowe Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Gen. Franciszek Gągor spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

2010-04-21, 12:13

Uroczystości pogrzebowe Gen. Franciszka Gągora

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Mszę odprawia nuncjusz apostolski, arcybiskup Józef Kowalczyk. "Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny - to słowa Pisma Świętego, które w ostatnich dniach przemawiają do nas wszystkich ze szczególną mocą" - powiedział w homilii mszy pogrzebowej w intencji gen. Franciszka Gągora nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

"Tempo współczesnego życia, szybkie przemiany kulturowe, społeczne i gospodarcze sprawiają, że współczesny człowiek próbuje nadążyć za trendami panującymi w otaczającym go świecie i zatraca czasem świadomość przemijania i zapomina o upływającym czasie, w konsekwencji - o cierpieniu, śmierci i żałobie" - mówił abp Kowalczyk.

"Dopiero zetknięcie się z chorobą lub śmiercią, wobec których nawet najsilniejsi zauważają swą kruchość i słabość, pozwala na głębszą refleksję na temat przemijania, które towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia" - podkreślił.


Gen. Franciszek Gągor zginął na posterunku - mówił nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. "Zapytano kiedyś jednego greckiego wodza i myśliciela: powiedz kogo uważasz za największego człowieka. Odpowiedział skromnie - zobaczycie, jak który będzie z nas umierał. Po tym poznacie, który z nas jest największy. Gen. Franciszek Gągor umarł śmiercią bohaterską, śmiercią, która jest miarą ludzkiej wielkości i formatu człowieczeństwa, zginął na posterunku w służbie ojczyźnie, w służbie żołnierskiej" - powiedział abp Kowalczyk.

W ceremonii oprócz najbliższych generała uczestniczą także licznie przybyli przedstawiciele wojska. W ostatniej drodze szefowi SGWP obok polskich generałów towarzyszą najwyżsi rangą dowódcy sił zbrojnych m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Gruzji, Grecji, Izraela, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch. W uroczystości udział biorą członkowie rządu oraz parlamentarzyści.

Trumnę z ciałem Franciszka Gągora przewieziono do kościoła z siedziby SGWP przy ul. Rakowieckiej, gdzie od godz. 15 we wtorek była wystawiona, by każdy mógł oddać hołd generałowi i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Szef SGWP zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),PAP 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej