Wywieś flagę. Święto biało-czerwonego sztandaru

2010-05-02, 07:34

Wywieś flagę. Święto biało-czerwonego sztandaru

W niedzielę 2 maja - po raz siódmy - obchodzimy Dzień Flagi RP. Centralne uroczystości - z udziałem Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu pełniącego obowiązki głowy państwa - odbyły się na placu Zamkowym w Warszawie.

O godz. 14 uroczyście podniesiona została flaga państwowa na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.  Przemówienie wygłosił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Zapowiedział, że zaraz po obchodach święta Konstytucji 3 Maja zostanie wyznaczony nowy Szef Sztabu Generalnego. Generał Franciszek Gągor zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Marszałek Sejmu pełni - po śmierci Lecha Kaczyńskiego - obowiązki prezydenta.

Bronisław Komorowski podkreslił, że dziś szczególnie trzeba upomnieć się o polskie wojsko, które przeżyło ogromną stratę w związku z katastrofą z 10 kwietnia. Zginęli w niej m.in. zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Lech Kaczyński, wiceminister obrony Stanisław Komorowski, Szef Sztabu Generalnego Franciszek Gągor oraz dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. "Trzeba zadbać o to, aby nieopatrzne opinie, pospieszne oceny nie oznaczały nadszarpnięcia zaufania do polskich sił zbrojnych, nie godziły w dobre imię Wojska Polskiego" - powiedział Komorowski.

Podczas uroczystości wręczono flagi państwowe i certyfikaty dowódcom wyróżnionych jednostek wojskowych.

Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza św. W homilii kapucyn ojciec Zdzisław Tokarczuk wspominając Dzień Flagi Rzeczpospolitej podkreślił, że jest to symbol, który łączył Polaków. Dodał, że mieliśmy okazję się o tym przekonać ostatnio podczas żałoby narodowej.

Duchowny przypomniał, że 2 maja to data pamiętna także dla żołnierzy I Dywizji Kościuszkowskiej LWP, bowiem 2 maja zatknęli oni biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Jest także przypomnieniem, że w czasach PRL właśnie tego dnia kazano zdejmować flagi narodowe, by nie wisiały one do 3 maja, bowiem święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja było nieuznawane przez komunistyczne władze.

Skąd biało-czerwona

Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce od 2004 roku. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

"Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków komisji sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były" - tak brzmiała ustawa przyjęta w 1831 roku przez Sejm.

ak, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP

Polecane

Wróć do strony głównej