"Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu dla całej UE"
- Polska i Niemcy mogą współpracować m.in. w projektach związanych z obronnością, w polityce zbrojeniowej - mówili na konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki.
2018-02-16, 14:46
Posłuchaj
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki pytani byli na konferencji po ich spotkaniu o możliwe wspólne projekty dla Europy, które mogą zaproponować Polska i Niemcy, zwłaszcza w kontekście wyzwań stojących przed Europą.
- Sądzę, że mamy bardzo dobre perspektywy wzrostu gospodarczego. My w Polsce i również Niemcy, możemy być taką lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska i Niemcy mają "bardzo podobne myślenie w wielu tematach związanych z jednolitym rynkiem europejskim". - Z tematyką związaną z negocjacjami z Rosją, z Wielką Brytanią (...). I to są tematy, które na pewno nas łączą - ocenił.
- Myślę, że możemy zaproponować na pewno projekty w obszarze obrony, wspólnej polityki obronnej. Rozmawialiśmy zresztą też o współpracy w zakresie polityki zbrojeniowej. Jesteśmy członkami NATO, tak że możemy zwiększyć konkurencyjność tych branż. Razem mamy wspólne projekty badawczo-rozwojowe, dzięki czemu - uważam - Europa mogłaby być bardziej konkurencyjna. Współpracujemy (...) jeżeli chodzi o uchodźców, wspólnie mamy bardzo dobrą politykę zagraniczną. Mamy wsparcie polskie, jeżeli chodzi o format normandzki, jak również o wdrożenie w życie tzw. porozumienia Mińskiego - wymieniała Merkel.
REKLAMA
Jej zdaniem to przykłady współpracy, które dobrze służą Europie i świadczą o tzw. wartości dodanej. - Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego też jest pewnym rodzajem nowej jakości w polityce międzynarodowej. Proszę pomyśleć też o niemieckiej brygadzie, która współpracuje z polskim wojskiem w ramach współpracy międzynarodowej. Dużo zrobiliśmy, ale jeszcze dużo przed nami - podkreśliła.
Merkel: bardzo bliska współpraca gospodarcza
Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że Berlin poważnie traktuje kwestie współpracy gospodarczej obu państw. - Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-niemieckich, które są bardzo intensywne i bliskie jeżeli chodzi o naszą współpracę gospodarczą. Nasze gospodarki są połączone ze sobą, wymiana w handlu kształtuje się bardzo dobrze i co istotne to to, że nie ma pojedynczych dużych inwestycji, ale mówimy tu o szerokim froncie współpracy i kooperacji między firmami średniego sektora - powiedziała Merkel.
Zadeklarowała, że Niemcy chcą zrobić wszystko, aby ta współpraca była kontynuowana. - Chcę też, by nasze społeczeństwa były ze sobą w ciągłym kontakcie i aby współpraca polsko-niemiecka rozwijała się bardzo dobrze - podkreśliła
dad
REKLAMA
REKLAMA