Konrad Szymański: mamy znacznie mniej toksycznych elementów i tonów w debacie
Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział w radiowej Jedynce, że nastąpiła poprawa w relacjach Warszawy z Brukselą. Od ponad dwóch lat Komisja Europejska prowadzi przeciwko Polsce procedurę praworządności. Natomiast w grudniu zakwestionowała reformy sadownictwa i zdecydowała o uruchomieniu procedury związanej z artykułem 7 unijnego traktatu.
2018-02-20, 07:26
Posłuchaj
Wiceszef MSZ powiedział w Sygnałach Dniach, że teraz rysuje się perspektywa porozumienia. - W ostatnich tygodniach udało się odtworzyć bardzo rzeczową atmosferę rozmów na ten temat. Mamy znacznie mniej toksycznych elementów i tonów w debacie. A to jest bardzo pozytywny rozwój, ponieważ były takie momenty w ostatnich dwóch latach, że wyglądało to znacznie gorzej, wiec kierunek jest bardzo pozytywny - powiedział wiceszef MSZ.
Sytuacja w Polsce ma być jednym z tematów spotkania w przyszłym tygodniu w Brukseli ministrów do spraw europejskich z unijnych krajów. Oczekuje się, że Komisja Europejska poinformuje o stanie rozmów z Polską. Wiceszef MSZ potwierdził, że przedstawi na tym spotkaniu stanowisko Warszawy.
Powiązany Artykuł
Komisja Europejska ograniczy politykę spójności w nowym budżecie? Polska zapowiada, że będzie jej bronić
Konrad Szymański był też pytany przez Beatę Płomecką, czy możliwe są zmiany w reformach, których oczekuje Komisja. Odpowiedział, że najpierw Polska przedstawi szczegółową analizę i poinformuje o sensie reform. - Również będziemy mieli więcej wiedzy co do praktyki wprowadzonych zmian we wszystkich obszarach. Te kluczowe związane z Sądem Najwyższym i KRS osiągną swój stan wykonania w drugiej połowie kwietnia. I dopiero wtedy będzie można przejść do rozmowy na temat takich, a nie innych ruchów po stronie Komisji i po stronie Polski - dodał wiceminister Szymański.
REKLAMA
Od kilkunastu dni na temat reform sądownictwa rozmawiają prawnicy z Polski i Komisji Europejskiej. Jej przewodniczący Jean-Claude Juncker ocenił w ubiegłym tygodniu, że jest duża szansa na porozumienie.
W rozmowie poruszono też temat nowego unijnego budżetu, którego projekt ma zostać opublikowany na początku maja. Jedna z propozycji przewiduje, żeby uzależnić wypłatę funduszy od praworządności.
fc
REKLAMA