Polska i Słowacja za pogłębieniem współpracy w dziedzinie obronności i transportu

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący słowackiej Rady Narodowej Andrej Danko są za pogłębieniem dwustronnej współpracy w dziedzinie transportu i bezpieczeństwa. Po rozmowach w Bratysławie obaj politycy podkreślali bardzo dobry stan relacji między parlamentami Polski i Słowacji.

2018-02-20, 13:31

Polska i Słowacja za pogłębieniem współpracy w dziedzinie obronności i transportu
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas rozmów w Bratysławie. Foto: Marek Kuchciński/Twitter

Posłuchaj

Marek Kuchciński o współpracy Polski i Słowacji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Ożywienie we współpracy parlamentarnej staje się jedną z głównych sił napędowych w stosunkach polsko-słowackich - powiedział Marek Kuchciński. Jak dodał, parlamenty wspierają politykę rządów, samorządów i trzeciego sektora we współpracy transgranicznej.

Marszałek Sejmu mówił też o szybkim rozwoju infrastruktury. - Ze strony polskiej podjęliśmy już ostateczne decyzje, że wielki szlak komunikacyjny łączący północ Europy z południem, czyli Via Carpatia, która przebiega przez wschód Polski i Słowacji, staje się strategiczną inwestycją drogową dla Polski, mamy nadzieję, [że też] dla całej Europy - podkreślił.

Polska popiera również budowę korytarza gazowego Północ-Południe, który ma połączyć gazoport w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG w Chorwacji.

- Powinniśmy jako parlamentarzyści bardziej zaangażować się w umacnianie współpracy w ramach przemysłu obronnego - powiedział Marek Kuchciński. W ocenie marszałka Sejmu, wzmocnienie polsko-słowackiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa byłoby rozsądne także z punktu widzenia ekonomicznego.

REKLAMA

Szef słowackiego parlamentu Andrej Danko mówił, że przygotowywane są projekty, które mają poprawić infrastrukturę regionu Tatr. - Podziwiam u Polaków, że potrafią marzyć - stwierdził przewodniczący słowackiej Rady Narodowej. - Nie boję się powiedzieć, że mimo różnego tła historycznego naszych państw, to Polska i Słowacja oraz cała Grupa Wyszehradzka w ramach Unii Europejskiej ma coraz mocniejszy głos. Polacy wraz ze Słowakami na pewno daliby radę zorganizować igrzyska olimpijskie - zadeklarował Andrej Danko.

Podkreślił też, że podziwia Polskę za wprowadzane reformy, pochwalił między innymi wprowadzenie programu "Rodzina 500+". Andrej Danko poinformował również, że trwają prace nad stworzeniem deklaracji o pogłębieniu współpracy między parlamentami Polski i Słowacji.

Odnosząc się do słów szefa słowackiego parlamentu marszałek Marek Kuchciński napisał na Twitterze: "Wspólna olimpiada zimowa jak najbardziej. Należy popracować nad ujednoliceniem przepisów dotyczących sportu i turystyki.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej