Mateusz Morawiecki: trzeba wzmacniać NATO na jego wschodniej flance

- Uważamy, że NATO jest kluczowym sojuszem dla zapewnienia bezpieczeństwa tej części świata - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami rządów: Litwy, Łotwy i Estonii w Wilnie. - Trzeba wzmacniać NATO na jego wschodniej flance - podkreślił szef polskiego rządu.

2018-03-09, 13:46

Mateusz Morawiecki: trzeba wzmacniać NATO na jego wschodniej flance

Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek w Wilnie z premierami: Litwy Sauliusem Skvernelisem, Łotwy Marisem Kuczinskisem i Estonii Jurim Ratasem. Tematem rozmowy były kwestie unijne: rynek wewnętrzny, przyszłość unijnego budżetu po 2021 roku, bezpieczeństwo, migracje, a także unijne regulacje dotyczące transportu.

- To spotkanie pokazało, jak bardzo jednakowo myślimy w wielu zasadniczych sprawach, bardzo ważnych dla przyszłości tej części Europy - powiedział szef polskiego rządu. Morawiecki wskazał na potrzebę odbudowy "bursztynowego szlaku, który dawno już wytyczał kierunki handlu z Północy na Południe i w drugą stronę". - To jest ten wymiar handlowy, gospodarczy, który zdecydowanie do tej pory nie został jeszcze w odpowiedni sposób wykorzystany. Chcemy go teraz odzyskać, odbudować - dodał.

Jak mówił premier, dzieje się to między innymi w wyniku realnych inwestycji zarówno drogowych, jak Via Baltica, które po polskiej stronie "toczą się zgodnie z planem". - Liczę bardzo na to, że ta droga otworzy bardzo mocno handlowo i gospodarczo na siebie wszystkie nasze cztery kraje. podobne jak Rail Baltica - połączenie kolejowe, które jest bardzo ważne ze względu na zwiększone możliwości ruchu turystycznego, handlowego, gospodarczego, surowcowego - podkreślił Morawiecki.

Premier zadeklarował ponadto, że "Polska jest gotowa wejść w bardzo ważny dla krajów bałtyckich projekt, czyli synchronizację systemu energetycznego w trybie europejskim, a więc w docelowym modelu odłączenie od Rosji i Białorusi tak, by kraje bałtyckie Litwa, Łotwa, Estonia mogły funkcjonować w takich samym systemie jak reszta Europy".

- Bardzo się cieszę, że praktycznie mówiliśmy jednym głosem zarówno w kontekście odłączenia się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zmniejszenia budżetu. Tutaj też optujemy za zwiększeniem budżetu, również ze środków własnych, jeżeli będzie taka konieczność po naszej stronie - powiedział też szef polskiego rządu. Stwierdził, że "dziura" w budżecie UE, będąca następstwem Brexitu, powinna zostać zasypana.

- Podkreślaliśmy też wagę polityk takich jak Wspólna Polityka Rolna, wspólna polityka w zakresie funduszy regionalnych, funduszy strukturalnych, infrastrukturalnych. Jest bardzo ważne, by kontynuować naszą współpracę w tym zakresie - zaznaczył Morawiecki.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pap_premier1200.jpg
Premier w Wilnie: nasza współpraca jest na zdecydowanie lepszym poziomie

Polsko-litewskie spotkania

Wizyta polskiego premiera na Litwie jest pierwszą od sześciu lat. Morawiecki gościł na Litwie w grudniu 2015 roku jako wicepremier. Piątkowe spotkanie Skvernelisa i Morawieckiego było kolejnym spotkaniem przedstawicieli władz Litwy i Polski w ciągu ostatniego pół roku.

We wrześniu 2017 roku z wizytą w Warszawie gościł premier Litwy, a w Wilnie - marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W lutym prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach 100-lecia litewskiej niepodległości. Na początku marca przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis gościł w Warszawie, a na przyszły tydzień zapowiadana jest wizyta w Wilnie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej