Katastrofa budowlana w Poznaniu. Dziś wyniki badań podejrzanego o spowodowanie eksplozji

W środę po południu, kiedy będą znane już wyniki m.in. toksykologiczne Tomasza J., lekarze będą w stanie podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na przesłuchanie pacjenta przez prokuraturę - poinformował rzecznik poznańskiego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia Stanisław Rusek. Mężczyzna może odpowiadać za wybuch w kamienicy w Poznaniu, w którym zginęło 5 osób, a ponad 20 zostało rannych. 

2018-03-14, 11:22

Katastrofa budowlana w Poznaniu. Dziś wyniki badań podejrzanego o spowodowanie eksplozji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

W sprawie zawalenia się 4 marca kamienicy trwa prokuratorskie śledztwo. W ub. poniedziałek pojawiła się nieoficjalna informacja, że do katastrofy mogło dojść po tym, jak mężczyzna, który zamordował jedną z jej mieszkanek, próbował zatrzeć ślady zbrodni bądź popełnić samobójstwo i odkręcił kurki z gazem, lub uszkodził instalację gazową. Poparzony miał trafić do szpitala. Prokuratura dopiero w ub. środę odniosła się do tych doniesień i potwierdziła, że czynności wykonywane przez prokuratorów "upoważniają nas do przyjęcia jednej z hipotez, która rzeczywiście mówi o tym, że zdarzenie mające postać wybuchu mogło zostać spowodowane w sposób celowy, po to ażeby zatrzeć ślady innego przestępstwa".

Prokuratura potwierdziła też, że na jednym ze znalezionych na miejscu zdarzenia ciał "stwierdzono obrażenia, które biegli jednoznacznie określili jako obrażenia zadane przez osoby trzecie (...) w związku z tymi ustaleniami jest uzasadnione podejrzenie, iż ta osoba została zamordowana, a wybuch mógł być konsekwencją ukrycia takiego przestępstwa".

Według mediów, osobą, która najprawdopodobniej zamordowała kobietę i doprowadziła do zawalenia się kamienicy jest Tomasz J. We wtorek prokuratura przyznała, że Tomasz J. ma obecnie status "podejrzewanego".

Rzecznik poznańskiego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia Stanisław Rusek poinformował, że obecnie lekarze oczekują m.in. na wyniki badań toksykologicznych Tomasza J. Rusek tłumaczył, że dopiero, kiedy lekarze będą mieli pewność, że w krwi pacjenta nie ma już śladów opioidów, czyli tzw. substancji narkotycznych - dopiero będą w stanie podjąć decyzję o wyrażeniu zgody na przesłuchanie pacjenta.

REKLAMA

We wtorek Tomasz J. został wybudzony ze śpiączki farmakologicznej. Jak tłumaczył Rusek, "obecnie pacjent jest odłączony od respiratora i oddycha samodzielnie; jest przytomny i jest z nim zachowany kontakt logiczny, tzn. wie co się wokół niego dzieje, odpowiada na pytania: mówi jak się nazywa".

- Jest z nim kontakt werbalny, a o to obawialiśmy się najbardziej, ponieważ pacjent miał poparzone górne drogi oddechowe i nie wiadomo było, czy w ogóle będzie w stanie artykułować dźwięki. Okazuje się jednak, że on nie tylko artykułuje dźwięki, ale i jest w stanie mówić. To z kolei daje podstawy do tego, by mógł być przesłuchany przez prokuraturę – tłumaczył rzecznik szpitala.

Według informacji lokalnych mediów, ofiarą morderstwa była Beata J. Kobieta i jej mąż Tomasz J. miała kilkunastoletniego syna. Mężczyzna, który w ostatnim czasie pracował poza granicami Polski, już wcześniej miał być agresywny; Beata J. postanowiła rozwieść się z mężem.

Na początku stycznia tego roku doszło do wypadku samochodowego, autem podróżował Tomasz J. wraz synem. Mężczyźnie w wyniku zdarzenia nic poważnego się nie stało, natomiast chłopiec od momentu wypadku przebywa w szpitalu. Media podają, że do tego zdarzenia doszło krótko po tym, jak kobieta oświadczyła mężowi, że od niego odchodzi. Beata J. miała mówić, że mąż z zemsty próbował zabić ich syna. Po tym zdarzeniu kobieta zerwała kontakt z mężem.

REKLAMA

Beata J. odnowiła kontakt z dawnym znajomym i planowała wyjechać do niego za granicę. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie zazdrość o żonę miała być powodem morderstwa. Media wskazują, że Tomasz J. przyjechał niespodziewanie do Poznania już w sobotę - w niedzielę rano kobieta planowała wyjazd. Wtedy doszło do tragedii.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej