Będzie nowy kraj w Europie? Negocjacje w sprawie nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki

W Wiedniu rozpoczęły się negocjacje w sprawie nazwy Macedonii. W rozmowach greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Kotziasa z szefem macedońskiej dyplomacji Nikolą Dimitrowem uczestniczy specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych Matthew Nimitz.

2018-03-30, 15:14

Będzie nowy kraj w Europie? Negocjacje w sprawie nazwy byłej jugosłowiańskiej republiki
W Wiedniu rozpoczęły się rozmowy dotyczące nazwy Macedonii. Foto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Chodzi o zakończenie wieloletniego sporu między sąsiadującymi krajami, co otworzy Skopje drogę do Unii Europejskiej i NATO. 

Przed rozpoczęciem negocjacji szef greckiej dyplomacji Nikos Kotzias wyraził nadzieję, że zostaną poczynione nowe pozytywne kroki w tej sprawie. Od ich przebiegu zależy, czy projekt porozumienia między Atenami a Skopje trafi jeszcze wiosną do greckiego parlamentu i czy do lipca, zgodnie z założeniami odbędzie się w tej sprawie spotkanie premierów obu krajów.

Nazwa, którą obecnie omawiają strony to Górna Macedonia, ale i tu są zastrzeżenia. Największy sprzeciw Skopje budzą jednak zmiany w konstytucji, na jakie nalegają Ateny, jak również kwestia tożsamości i języka. Problem pojawia się też wewnątrz Grecji. Przywódcy ugrupowania „Niezależni Grecy” zapowiedzieli, że nie przegłosują porozumienia, jeśli nowa nazwa dla byłej jugosłowiańskiej republiki będzie zawierać słowo „Macedonia”. Ateny tłumaczą, że Słowianie przybyli na tereny byłej jugosłowiańskiej republiki prawie tysiąc lat po panowaniu Aleksandra Wielkiego i nie mogą powoływać się na jego dziedzictwo. Obawiają się też roszczeń terytorialnych względem dużego regionu na północy Grecji o nazwie Macedonia. Na porozumienie nalegają m.in. Stany Zjednoczone i Berlin, pozwoli to bowiem ograniczyć rosyjskie wpływy na Bałkanach. Swoje interesy w tym regionie mają też Chiny i Turcja. 

W ubiegłym tygodniu doszło do historycznej wizyty Nikosa Kotziasa w Skopje. Po raz pierwszy od dwunastu lat grecki polityk wysokiego szczebla przyleciał do Skopje bezpośrednio z Aten. Było to możliwe po tym, jak władze macedońskie zmieniły nazwę lotniska, które wcześniej nosiło imię Aleksandra Wielkiego.

REKLAMA

Macedonia przyjęła taką nazwę po odłączeniu się od Jugosławii w 1991 roku. Na międzynarodowej arenie znana jest pod tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM).

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej