Ramallah: Polska współpracuje z kobiecym radiem

To jedyne takie radio w Palestynie. Jest skierowane do kobiet i mówi o ich sprawach, choć słuchają go także mężczyźni. Radio Nisaa FM od pewnego czasu współpracuje też z polskimi dyplomatami na terenach palestyńskich. Dzięki temu Palestynki dowiadują się sporo o Polsce.

2018-04-07, 13:48

Ramallah: Polska współpracuje z kobiecym radiem
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forest Run/Shutterstock.om

Posłuchaj

Ramallah: kobiece radio z polską pomocą. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Radio Nisaa FM działa od ośmiu lat. Założyły je palestyńskie dziennikarki przy wsparciu szwedzkich organizacji pozarządowych. Nadaje po kilka godzin w tygodniu, a słucha go około 350 tysięcy osób. W ramówce są dyskusje ze słuchaczkami, porady lekarskie, gospodarskie, ale także dyskusje o świecie, kulturze, polityce, prawach kobiet czy też mediach społecznościowych.

- Palestyna to społeczeństwo rządzone przez mężczyzn. To oni są silniejsi i podejmują decyzje. Zakładając radio chcieliśmy oddać głos kobietom, ale głos, który jest pozytywny. Wiele słyszymy o kobietach molestowanych, kobietach, które doświadczają przemocy w polityce czy w społeczeństwie. Nisaa FM to taki oddech świeżego powietrza. Chodzi o to by zainspirować kobiety i dać im też rozrywkę poprzez na przykład muzykę - mówi w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia dyrektor stacji, palestyńska dziennikarka Maysun Gangat.

Od niedawna rozgłośnia informuje też o działalności polskich dyplomatów. Polska przedstawiciel w Autonomii Palestyńskiej Aleksandra Bukowska McCabe przekonuje, że to skuteczna promocja Polski.

- To kolejny sektor społeczeństwa, który dostaje informacje o polskich projektach, polskiej pomocy i naszej działalności. Dobry wizerunek Polski jest coraz bardziej popularny i dociera do grup społecznych do których nam nie zawsze jest łatwo dotrzeć - dodaje.

REKLAMA

Współpraca z rozgłośnią jest częścią tzw. dyplomacji kulturalnej prowadzonej przez polskie MSZ. Oprócz tego Palestyńczycy otrzymują z polskiego budżetu pomoc rozwojową. Łączna wartość polskiej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej w ubiegłym roku wyniosła milion euro.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej